eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
A Gyógyszerészi Kamara által a gyógyszerszedés hatékonyságának javítására indított program sajtótájékoztatójának helyet adó budapesti Róna Patika 2019. szeptember 4-én.
Nyitókép: MTI/Máthé Zoltán

Folytatódik a gyógyszer-felhalmozás

Főleg vényköteles, támogatott antibiotikumból fogyott sok.

Alig változott a gyógyszerforgalom: a szeptemberi, rekordnak számító 48,9 milliárd forint után októberben 48,7 milliárd forintot hagytunk a patikákban – írja a Hiflylabs Zrt. adatai alapján a Világgazdaság. Az elemzés szerint az őszi forgalombővülést a járvány negyedik hulláma és az újabb lezárásoktól való félelem is erősíti.

Az adatok szerint a támogatott vényköteles forgalom az előző évhez képest 4 százalékkal nőtt, és az októberi adat a harmadik legnagyobb forgalmi érték 2020 januárja óta. Farsang Bence, a Hiflylabs Zrt. adatelemzési szakértője szerint az októberi adat azt mutatja, hogy a lakosság tovább folytatta a vényköteles, támogatott szerek kiváltását, felhalmozását.

Októberben 16,7 millió doboz támogatott vényköteles gyógyszert váltottak ki a patikákban. Az előző évi erős bázisa miatt 0,1 százalékkal nőtt az eladások volumene, szeptemberhez viszonyítva pedig az eladások 0,8 százalékkal lassultak.

Több mint 665 ezer vényköteles, támogatott antibiotikumot váltottak ki a páciensek, ami 50 ezer dobozzal haladja meg a szeptemberi mennyiséget.

A vényköteles vitaminokra októberben 440 millió forintot adott ki a lakosság, ezek nagy része D-vitamin volt.

A gyógyszerkategóriákat vizsgálva szinte minden csoportban csökkent a forgalom, ugyanakkor az antibiotikumokat tartalmazó csoport a rekord szeptemberi hónaphoz képest 4,5; az előző évhez képest pedig 34,6 százalékkal bővült.

A központi idegrendszer csoportban az előző évhez és hónaphoz képest is csökkent a gyógyszerforgalom, az antipszichotikumok szerei lassultak a legnagyobb mértékben.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 20:22
×
×
×
×