eur:
411.22
usd:
392.6
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pexels.com

Mintha hadat üzennének a kisebb szállásadóknak a szállodások

Szeretnék elérni, hogy "a kicsik" korlátozzák a kiadható napok, lakások számát.

A közösségi szálláshely-szolgáltatás kerületi vagy akár fővárosi önkormányzati szabályozását sürgeti a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége (MSZÉSZ); a kiadható napok számának korlátozását szeretnék elérni, amellett, hogy szerintük magánszemélyeknél 3 lakásban kellene maximálni a kiadható lakások számát.

Az MSZÉSZ közleményében hangsúlyozza, hogy rendelet tavalyi módosítása önkormányzati szinten lehetővé tette a kiadható napok számának korlátozását, de szerintük nem ez az egyetlen megoldás az egyensúlyhelyzet megteremtésére mind a lakóközösségekkel, mind a piac többi szereplőjével. A szövetség a rendeletmódosítás után munkacsoportot hozott létre a több éves elemzések összefoglalására, a legfrissebb nemzetközi jó példák felkutatására.

A munkacsoport vezetője, Kollin Gergely a közleményben hangsúlyozta: a nagyközönség által csak "airbnb"-ként ismert szálláshelytípusra szükség van Budapesten, főleg a nyári, hátizsákos turistákkal teli időszakban. Viszont az országimázs, az egyenlő versenyféltételek, a helyi lakosok védelme érdekében fontos az önkormányzatok felelősségteljes döntése, a megfelelő szabályozási környezet kialakítása - tette hozzá.

Szeretnék elérni, hogy dolgozzanak ki informatikai megoldást a turisztikai ügynökséggel, ami lehetővé teszi, hogy kizárólag érvényes NTAK regisztrációs számmal lehessen regisztrálni az online közvetítő platformokon, valamint egy regisztrációs számmal csak egy egységet lehessen hirdetni. Zárják ki a rendszerből a több lakás egy néven történő értékesítését - írták.

Mint írták, az online közvetítő általi idegenforgalmi adó (ifa) beszedésre és befizetésre van példa más európai városokban - ezzel láthatóvá válik az összes szereplő, és az adóelkerülés, működési engedély nélküli üzemeltetés ellehetetlenülne.

Szerintük

szükséges a több lakás kiadására vagy üzemeltetésre szakosodott gazdasági szervezetek (egyéb szálláshely üzemeltetők) fokozottabb, célzott ellenőrzése és szakhatósági ellenőrzése (jegyző, NAV, MTÜ, fogyasztóvédelem).

Egy épületen belül korlátozni kellene a rövidtávra kiadható lakások számát.

Arra is kitértek, hogy egy területen, városrészen belül is korlátozni kellene a kiadható lakások számát, hasonlóan az V. és VI. kerületi szabályozáshoz. Tiltani kell bizonyos számú napnál kevesebbre a lakások kiadását, példaként említik, hogy New Yorkban, 30 napnál nem lehet rövidebb időre kiadni lakást.

A járvány miatt ugyanakkor moratóriumot javasolnak 1-3 évre az új működési engedélyek kiadására. A működési engedély kiadásának feltételeit ugyanakkor szigorítani javasolják, így ahhoz kötelező, határozott idejű társasházi hozzájáruló nyilatkozatot írnának elő, bizonyos évenkénti megújítással. Az épület külső bejáratánál kötelező legyen feltüntetni NTAK regisztrációs számot a szálláshely nevével együtt, akár vizuális sztenderd kialakításával. Előírnák az engedélyhez a 24 órás elérhetőséget és a parkolóhely megváltást is.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×