eur:
408.03
usd:
375.17
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Az Európai Unió zászlaja tükröződik az Európai Bizottság épületének ablakain Brüsszelben 2020. december 19-én. Az Egyesült Királyság január 31-én kilépett az Európai Unióból. Távozásának napján december 31-ig tartó - vagyis nem egészen két hét múlva lejáró - átmeneti időszak kezdődött el azzal a céllal, hogy legyen idő a megállapodásra a majdani kétoldalú viszonyrendszer feltételeiről, mindenekelőtt egy szabadkereskedelmi egyezményről. Mindeddig azonban nem sikerült megállapodást elérni.
Nyitókép: MTI/AP/Virginia Mayo

Az EB zöld utat adott Szlovénia helyreállítási tervének

Az ország így 2,5 milliárd euró támogatást kap a helyreállítási és rugalmassági európai uniós pénzeszköz keretében.

Az Európai Bizottság közölte: az uniós bizottság úgy döntött, hogy zöld jelzést ad Szlovénia helyreállítási tervének, ami ötvözi a zöld és a digitális átmenetet segítő befektetéseket a betegek hosszú távú gondozását, az egészségügyet és a nyugdíjrendszert érintő reformokkal.

A Next Generation EU nevű uniós helyreállítási alap 2,5 milliárd eurós finanszírozást biztosít a szlovén tervek megvalósításához olyan módon hogy az EU 1,8 milliárd euró összegű támogatás mellett 705 millió euró hitelt folyósít a helyreállítást segítő és az ellenállóképességet javító uniós eszköz (RRF) keretében. Az uniós finanszírozás kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy Szlovénia erősebben ki kerüljön ki a koronavírus-járvány okozta gazdasági és társadalmi válság nehézségeiből – közölték.

A tájékoztatás szerint az Európai Bizottság pozitív értékelését egyebek mellett az váltotta ki, hogy Szlovénia terve teljes keretösszegének

42 százalékát az éghajlati célkitűzéseket támogató intézkedésekre kívánja fordítani.

A szlovéniai zöld átmenet biztosítását támogató intézkedések között beruházások szerepelnek a megújuló energiaforrások támogatására, az épületek energiahatékonyságának és szeizmikus felújításának növelésére, az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodás elősegítésére és a vasúti infrastruktúra korszerűsítésére.

A terv szerint Szlovénia az uniós finanszírozás 21 százalékát a digitális átállást támogató intézkedésekre fordítja majd, illetve jelentős forrásokat biztosít a betegek hosszú távú gondozása, az egészségügy, a nyugdíjak és a munkaerőpiac, az oktatás és a készségek, a kutatás és a fejlesztés, az innováció, az üzleti környezet és a közbeszerzések területeit érintő, egymást erősítő reformokat is tartalmaz.

Az értékelés azt is megállapította, hogy a tervben foglalt intézkedések egyike sem károsítja jelentősen a környezetet, azok összhangban vannak a helyreállítási tervekre vonatkozó uniós rendeletben meghatározott követelményekkel. Hozzátették, a felvázolt ellenőrzési rendszerek megfelelőnek tekinthetők az unió pénzügyi érdekeinek védelmére, a terv elegendő részletet tartalmaz arról, hogy a nemzeti hatóságok miként akadályozzák meg, és hogyan orvosolják az esetleges összeférhetetlenséget, a korrupciót és a pénzeszközök felhasználásával kapcsolatos csalásokat.

Amennyiben a tagállami kormányokat tömörítő EU-tanács is jóváhagyja a tervet, akkor 231 millió euró előfinanszírozásként folyósítható Szlovénia számára, ami az ország számára utalandó teljes összeg 13 százalékát teszi ki. A Európai Bizottság a helyreállítási tervben felvázolt célok kielégítő teljesítése, a beruházások és a reformok végrehajtásának előrehaladása alapján engedélyezi a további kifizetéseket.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 20:22
×
×
×
×