Az időjárási szélsőségek gyakoribbá válása nagyban összefügg a globális cirkuláció, vagyis a pólusok és az Egyenlítő közötti hőcsere változásaival – magyarázta az InfoRádióban Vadász Vilmos agrometeorológus. Magyarország térségében is sűrűbben alakulnak ki – a korábbi évtizedekhez képest – olyan időjárási események, amelyek a mezőgazdaság mindennapjait befolyásolják, zavarják. Így például az özönvízszerű esővel, jégesővel és szélviharral járó heves zivatarok, szupercellák sűrűbb előfordulására számíthatunk a következő években, évtizedekben is.
Vadász Vilmos meglátása szerint a meteorológiai előrejelzések látványos javulása szolgál némi fegyverrel a gazdák számára is, hogy valamelyest felkészüljenek. Ugyanis
a bizonytalanságok jellemzően a legszélsőségesebb esetekben jelentkeznek, de a fellépés valószínűségét akkor is előre lehet jelezni.
A termelőknek a gazdálkodás során célszerű figyelembe venniük a konkrét előrejelzéseket, és ahhoz igazítaniuk az aktuális feladatokat. Vagyis bizonyos időjárási ablakok definiálhatók bizonyos munkák vonatkozásában: például a permetezéshez csapadék- és szélmentes időjárás szükségeltetik, így amikor az időszerű, és alkalom nyílik rá,
rögtön meg kell tenni,
máskülönben egy-két nappal, esetleg héttel később már nem lesz rá lehetősége a gazdának – magyarázta az agrometeorológus.
Vadász Vilmos egyetértett, hogy a mezőgazdaságból élőknek érdemes elmozdulniuk a precíziós gazdálkodás és a digitális lehetőségek irányába, még ha ezek többletbefektetést is kívánnak részükről. Mint mondta, a gazdáknak számtalan lehetősége reagálni: például a vízmegőrző talajművelés, amivel az esetleges csapadékszegény időszakok hatását lehet mérsékelni, vagy a precíziós növénytermesztés.