eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Új Magyarország-stratégiát fogadott el az EBRD

Kiemelték a járvány előtti gazdasági növekedést, és az új időszak feladatai közül a járvánnyal való megküzdés segítését.

Elfogadta új Magyarország-stratégiáját az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) igazgatótanácsa. A pénzintézet londoni székhelyén csütörtökön bemutatott 22 oldalas dokumentum szerint a 2021-2026-os időszakra szóló feladatterv elemei között szerepel a koronavírus-járvány által a magyar gazdaságra gyakorolt hatások felszámolásának elősegítése is.

Az EBRD új országstratégiája hangsúlyozza, hogy 2014-től a koronavírus-járvány előtti utolsó teljes évig, 2019-ig tartó időszakban a magyar gazdaság növekedése volt a legerőteljesebb a közép-európai és a balti EU-térségen belül.

A bank számításai szerint 2014 és 2019 között a magyar hazai össztermék (GDP) éves átlagban 4,1 százalékkal nőtt. Ugyanebben az időszakban a többi térségi gazdaság és a balti köztársaságok átlagos éves GDP-növekedési üteme 3,3 százalék volt.

A magyar gazdaság 2019-ben is a térség leggyorsabb növekedését produkálta: abban az évben 4,6 százalékkal nőtt a magyar hazai össztermék, és a beruházási ráta is a legmagasabb volt. A beruházások összértéke 2019-ben a GDP-érték 28,6 százalékának felelt meg; a többi közép-európai EU-gazdaságban és a balti térségben ez az arány 21,5 százalék volt - áll az EBRD Magyarország-stratégiájában.

Az EBRD közölte: várakozása szerint

a magyar gazdaság a koronavírus-járvány okozta recesszió után már az idén ismét növekedésnek indul.

Ezt más nagy londoni elemzőházak is jósolják.

A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő Magyarországról összeállított idei éves országjelentésében kifejtette: a "Baa3" szintű magyar államadós-osztályzatra általa érvényben tartott, felminősítés lehetőségére utaló pozitív kilátás azt tükrözi, hogy a magyar gazdaság a hasonló besorolású szuverén adósokkal összehasonlítva erőteljes teljesítményt mutatott, és a cég várakozása szerint ez a továbbiakban is így lesz.

Jóllehet az erőteljes gazdasági növekedés és az államadósság csökkenésének folyamata óhatatlanul megtorpant a koronavírus-válság miatt, a járvány azonban eddig csak korlátozott hatást gyakorolt az alapszintű magyar adósprofilra - állt a Moody's értékelésében.

A hitelminősítő közölte: várakozása szerint a magyar gazdaság teljesítménye az idén 3 százalékkal, 2022-ben 5,1 százalékkal növekszik, és a magyar hazai össztermék jövőre újból eléri a koronavírus-járvány előtti szintet.

A másik két globális piacvezető hitelminősítő ennél is gyorsabb kilábalásra számít a magyar gazdaságban.

A Standard & Poor's az idén 4,6 százalékos, a Fitch Ratings az idén 4,9 százalékos, jövőre 5,5 százalékos magyar GDP-növekedést valószínűsített a magyar államadós-besorolások idei megerősítéséhez fűzött előrejelzéseiben.

Csütörtökön ismertetett új Magyarország-stratégiájában az EBRD közölte: a következő időszakban azokra a területekre összpontosítja magyarországi tevékenységét, amelyeken még érzékelhető valamelyes lemaradás az átalakulási folyamatban.

A bank a központi stratégiai célkitűzések keretében mindemellett segíteni kívánja a koronavírus-járvány gazdasági hatásainak felszámolását is - áll a 2021-2026-os programot részletező dokumentumban.

A pénzintézet a következő időszakban is a Magyarország-stratégia központi elemeként kezeli a tőkepiac fejlesztésétét, valamint különös hangsúllyal az erőforrás- és az energiahatékonyság javítását, a szénhidrogén-alapú energiahordozók használatának visszaszorítását és a megújuló energiaforrások alkalmazását.

A közép- és kelet-európai gazdaságok, valamint az egykori szovjet térség átalakulásának finanszírozására 1991-ben alapított EBRD a fennállása óta eltelt három évtizedben 190 fejlesztési programra csaknem 3 milliárd euró finanszírozást nyújtott Magyarországnak.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 20:22
×
×
×
×