A korábban jellemző bérdinemika erőteljes visszaesésére lehet számítani - közölte a Portfoliónak adott interjújában Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke.
Szerinte ez amiatt áll elő, hogy a fogyasztás mérséklődik, a kereslet általánosan csökken mindenütt és mindenben, a járványhatás pedig hosszú távú marad.
Az MKIK friss konjunktúrakutatása alapján a cégek 58 százaléka kereslethiányra panaszkodik, majdnem háromszor annyian aggódnak emiatt, mint a munkaerőhiány vagy a tőkehiány miatt. A kutatásban részt vevők majdnem kétharmada számít elhúzódó negatív hatásokra.
Mint elmondta, sok vállalat gondolkodik most elbocsátásban, egész pontosan minden hatodik, igaz, a cégek háromnegyede e téren kivár.
Megítélése szerint most
nem feltétlenül az új beruházások a helyzet kulcsa, inkább a munkaerő megtartása és megfelelő képzése, ezáltal ugyanis javul a vállalatok termelékenysége.
Parragh László idén közel kétszámjegyű gazdasági visszaeséssel számol.
Szerinte a járványügyi védekezésben az lesz a fő kérdés, hogy az egészségügyi rendszer talpon marad-e, illetve hogy a gyárakban marad-e elég dolgozó egy-egy megbetegedés után, amelynek karanténkövetkezményei lehetnek.