eur:
386.92
usd:
355.56
bux:
68088.24
2024. május 20. hétfő Bernát, Felícia
Az országon áthaladó kamionosok számára is nyitott benzinkútra és pihenőhelyre figyelmeztető tábla az M1-es autópálya Budapest felé vezető oldalán, Mosonmagyaróvárnál 2020. március 16-án. Az új koronavírus-járvány terjedésének megfékezése érdekében a pihenőhelyek egy részét lezárták a tranzitforgalomban közlekedő kamionok elől, amit használhatnak, ott tábla jelzi ezt.
Nyitókép: MTI/Krizsán Csaba

Júniusra már majdnem magához tért az export

A júniusban egyre több országban újrainduló gazdaság hatása a magyar külkereskedelmi statisztikákban is tetten érhető. A KSH első becslése szerint júniusban az export euróban számított értéke már csak 3,1, az importé 5,7 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakához képest. A termék-külkereskedelmi egyenleg 201 millió euróval javult, és elérte a 697 millió eurót.

Júniusban az export euróban számított értéke 3,1, az importé 5,7 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest. A termék-külkereskedelmi egyenleg 201 millió euróval javult, és elérte a 697 millió eurót (240 milliárd forintot) - derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) által pénteken kiadott első becslésből. Vagyis az európai gazdaságok újraindulásával - és pandémia közvetlen negatív hatásainak lecsengésével összhangban -

az euróban számított termék-külkereskedelmi forgalom mindkét irányában mérsékeltebb visszaesést mértek júniusban, mint április-májusban.

Ezt alátámasztja az is, hogy kivitel 78 százalékát, a behozatal 68 százalékát az EU27 tagállamaival bonyolította le a magyar gazdaság.

Júniusban a kivitel értéke folyó áron számolva 8 milliárd 542 millió eurót (2973 milliárd forintot), a behozatalé 7 milliárd 846 millió eurót (2733 milliárd forintot) tett ki.

Az export értéke idén az első hat hónapban 48,670 milliárd euró (16 720 milliárd forint), az importé 46,578 milliárd euró (16,010 milliárd forint) volt. A mérlegtöbblet a tavalyi azonos időszakhoz képest 1,082 milliárd euróval (311 milliárd forint) 2,092 milliárd euróra (710 milliárd forint) csökkent a KSH első becslése szerint.

A friss KSH adatokból kiindulva a következő hónapokban az export visszaesése mérséklődhet - közölték az MTI által megkérdezett makrogazdasági elemzők .

Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője szerint a tavalyihoz képest 3,1 százalékos exportérték elmaradás egyúttal meredek javulást jelent, ha az áprilisi 37,2 százalékos és májusi 28,6 százalékos zuhanással vetjük össze. Az is pozitív, hogy a behozatal euró értéke 5,7 százalékkal csökkent az előző havi 24,5 százalékos visszaeséshez képest.

Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője azt emelte ki, hogy látható, hogy "kinyitottak a gazdaságok, elkezdtek az országok kereskedni".

Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője az MTI-nek "jó adatnak" nevezte a legfrissebb statisztikát, és visszapattanásként értékelte az előző hónapok eredményéhez képest.

Külkereskedelmi termékforgalom júniusi részletes adatait szeptember elsején teszi közzé a KSH.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Drámai fotók a letarolt kishajóról, újabb részletek az eltűnt magyar fiatalokról

Drámai fotók a letarolt kishajóról, újabb részletek az eltűnt magyar fiatalokról

Hét magyar és egy olasz volt azon a kishajón, amelyet letarolt a szállodahajó Verőcénél. Eddig egy ember menekült meg, az olasz férfi. A kishajót is megtalálták már és kiemelték. Öt embert még keresnek. Ketten biztosan meghaltak.

Vége az extrém drágulásnak, erős nyári balatoni szezon jöhet

A munkaerőhiány enyhülésének és a vendéglátóipar magára találásának köszönhetően idén csak kisebb mértékű, 8-10 százalékos áremelkedés várható a Balatonnál. Járdi Roland, a vg.hu újságírója az InfoRádióban elmondta: kedvező hatással van az árszínvonalra az is, hogy négy évszakossá váltak a helyi szálláshelyek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.21. kedd, 18:00
Rigó Csaba Balázs
a Gazdasági Versenyhivatal elnöke
Sok magyar csúszhat lejjebb, ahogy a fejlődés utat tör magának

Sok magyar csúszhat lejjebb, ahogy a fejlődés utat tör magának

A digitalizáció jelentősen javíthat a versenyképességen, de fokozhatja a digitális kompetenciákkal nem rendelkező csoportok – főként akik jelenleg a feldolgozó iparban dolgoznak – lemaradását. Magyarországon az jelenthet problémát, hogy pont azokban a munkakörökben foglalkoztatják a legtöbb embert, amelyek a leghamarabb szűnnek meg, ha a digitalizáció beindul. Az egész EU-ban a felnőttképzési rendszerek és a közszolgáltatások átalakítására lesz szükség, hogy a technológiai fejlődés ne növelje a társadalmi egyenlőtlenséget – írják legújabb elemzésükben a Centre for European Political Studies (CEPS) szakértői.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×