eur:
409.43
usd:
374.83
bux:
74343.85
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pexels

A tőzsde nem ment, de így is gazdagodtak a háztartások

A háztartások pénzügyi vagyona 514 milliárd forinttal nőtt az idei első negyedévben, ami a 2013 harmadik negyedévi 418 milliárd óta a legszerényebb összeg, de egy év alatt 5060 milliárddal gazdagodtak a háztartások - derül ki a pénzügyi számlák előzetes adataiból.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) honlapján elérhető legfrissebb számok azt mutatják, hogy az első negyedévben 135 milliárd forint átértékelődési veszteséget szenvedtek el a háztartások alapvetően a tőzsdei részvényekben tartott vagyonuk 248 milliárd forintos, és a befektetési jegyeik 226 milliárd forintos leértékelődése miatt, míg a betétállomány 208 milliárd forinttal felértékelődött, és a nem tőzsdei részvényeken és más tulajdonosi részesedéseken 344 milliárd forint nyereséget könyvelhettek el.

Az éves vagyongyarapodás nagyobbik fele, 2589 milliárd forint az árfolyamnyereségből és más átértékelődésekből eredt,

amiből a vállalatokban és vállalkozásokban szerzett tulajdonosi részesedések értéknövekedése 2233 milliárd forintot tesz ki.

Az első negyedévben 303 milliárd forintért vásároltak értékpapírt a háztartások, pontosabban

  • 647 milliárd forintért vettek hosszú lejáratú állampapírt,
  • és cserébe 339 milliárd forint értékű rövidlejáratútól váltak meg.

A készpénzállomány 160 milliárd forinttal, a forintban elhelyezett bankbetéteké 124 milliárd forinttal nőtt.

A kötelezettségek között 188 milliárd forint friss fogyasztási és egyéb hitelt, valamint 60 milliárd forint ingatlanhitelt vettek fel.

Az első negyedév végén a háztartások nettó pénzügyi vagyona 50 980 milliárd forint volt a 61 396 milliárd forintos eszközállomány és a 10 416 milliárd forintos kötelezettség állomány egyenlegeként. A vagyon 40,8 százaléka, 25 178 milliárd forint vállalati tulajdonrészesedésekben, 26,2 százaléka, 16 105 milliárd forint készpénzben és bankbetétben, 13,6 százaléka, 8 369 milliárd forint állampapírban feküdt március végén.

Címlapról ajánljuk

Horn Gábor: a tendenciák alapján az amerikai elnökválasztáshoz hasonló párharc lehet itthon is 2026-ban

A Republikon Intézet legfrissebb közvélemény-kutatása szerint a Fidesz-KDNP 37, míg a Tisza Párt 36 százalékon áll a biztos pártválasztók között. A mostani felmérés alapján még a Mi Hazánk és a DK jutna be a parlamentbe, ha most vasárnap tartanák a választásokat. A Republikon Alapítvány kuratóriumi elnöke az InfoRádióban elmondta: ha Orbán Viktor–Magyar Péter kérdéssé szűkül le a választás bő másfél év múlva, a többi párt nagyon nehéz helyzetbe kerülhet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×