eur:
411.21
usd:
392.72
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Az aszály miatt kiszáradt búzaföld Orosháza határában, ahol a 2011-ben lehullott csapadék mennyisége a sokéves átlag alatt maradt. A vetést és az őszi növénykultúrák kelését is egyaránt nehezíti a szárazság.
Nyitókép: MTI/Rosta Tibor

Van, ahol üres kalászt nevel a búza

A tavaszi vetések csaknem befejeződtek az agrártárca összesítése szerint. Az őszi vetésű növények azonban egyre jobban megsínylik a hetek óta tartó szárazságot, a gyengébb adottságú talajokon gyakorlatilag megállt a növények fejlődése.

Az Agrárminisztérium múlt heti határszemle adatai szerint lényegében befejeződött a tavaszi árpa, a zab, a magborsó és a cukorrépa vetése, a napraforgóé pedig a tervezett terület 97 százalékánál tart - írta a Napi.hu. Eddig 912 ezer hektáron került kukorica a földbe, ami a tervezett terület 92 százaléka, és egyre jobban haladnak a szójával is a gazdák, csaknem a tervezett vetés 71 százalékával végeztek már.

Az elmúlt időszak szórványos esőzései hatására - ami csak kis területen érte el a kívánatos szintet, és jobbára 5-10 milliméter között szóródott - a napraforgó és a kukoricavetések sok helyen kikeltek. A napraforgótáblák a gyomirtása azonban kihívást jelent, mivel számos szer csapadékkal a talajba mosódva hat, az meg nem esett a kívánt mennyiségben, ezért a kezelések az esetek zömében láthatóan hatástalanok voltak.

A szaktárca szerint

az őszi búzavetések fejlődése sok helyen lelassult, a gyengébb termőhelyi adottságú területeken gyakorlatilag megállt a növények fejlődése, ami egyre komolyabb terméskiesést vetít előre,

és várhatóan szalmából is kevesebb lesz az alacsonyabb szármagasság miatt. A jobb tápanyag- és vízgazdálkodású talajokon még van esély az állományok megújulására, de a hozamcsökkentést itt sem akadályozza meg, ha még esetleg esik is az eső. A kalászok egy része üres, valószínűleg kevesebb termés várható. Az őszi káposztarepce virágzása lassan befejeződik, itt közepes termés várható.

A minisztérium szerint a legnagyobb problémát az ország északi területein okozza a továbbra sem enyhülő aszály, itt ugyanis a csapadékhiányt a földeket szárító viharos szél tetézi. Ezért a növények kelése vontatottabb, a fejlődés gyengébb a kívánatosnál.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×