eur:
410.64
usd:
393.87
bux:
0
2024. december 28. szombat Kamilla
Tojások egy árus standján Budapesten, a Fehérvári úti vásárcsarnokban 2017. január 2-án. A baromfihús és az étkezési tojás általános forgalmi adója (áfa) 27 százalékról, a friss tejé 18 százalékról 5 százalékra csökkent január 1-jén.
Nyitókép: Balogh Zoltán

A karantén járulékos vesztesége a tyúkhalál

A takarmányszállítmányokat sem engedik be a karaténnal elzárt Hupej tartományba, becslések szerint 300 millió baromfi pusztulhat éhen emiatt.

Ahogy egyre riasztóbb számok látnak napvilágot a koronavírus kínai terjedéséről, és az egyre szigorúbb kormányzati ellenlépésekről, lassacskán kezdenek megmutatkozni az intézkedések helyenként kegyetlen gazdasági hatásai is. Az ország középső részén lévő Hupej tartományban a legrosszabb a helyzet, ott eddig 204-en haltak meg, a fertőzöttek száma pedig meghaladta az 5800-at - írta a Bloombergre hivatkozva a G7.hu.

A tartomány baromfitartóinak szövetsége szerint

a takarmányszállítások leállítása miatt 300 millió tyúkot döglik éhen hamarosan,

a legtöbb állattartó telep ugyanis hétvégére kifogy a takarmányból. Ekkora állomány ellátásához ugyanis napi 1800 tonna kukorica és 1200 tonna szója kellene. Összevetésképp Magyarországon az állomány körülbelül 35 milliós.

A kínai állattartók szövetsége arra kérte a szóba jöhető cégeket, hogy azonnal juttassanak el 18 ezer tonna kukoricát és 12 ezer tonna szóját Hupejbe, de erősen kétséges, hogy erre képesek lesznek-e.

A tartomány a hatodik legfontosabb baromfihús-előállító Kínán belül, és a kínai tojástermelés ötödét adja.

Ezért lenne hatalmas veszteség, ha baromfitartóknak nulláról kell majd újraépíteniük az állományt, ha most nem sikerül megmenteni az állatokat.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
Valóra válik a katasztrófa: a klímaváltozás rárúgta az ajtót a világra, és fájdalmas pusztítást végezhet Magyarországon is

Valóra válik a katasztrófa: a klímaváltozás rárúgta az ajtót a világra, és fájdalmas pusztítást végezhet Magyarországon is

Idén jöttek a hírek a hőmérsékleti rekordokról, az év végére pedig a kutatók szerint az is borítékolhatóvá vált, hogy 2024 még az éves átlaghőmérsékletben rekordernek számító 2023-at is túlszárnyalhatja. Azonban az emelkedő átlaghőmérséklet csak egy a globális felmelegedés közvetlen vagy közvetett hatásai közül. Idén az is a figyelem középpontjába került, hogy az extrémen szélsőséges időjárás Észak-Amerikától egészen Ázsiáig a világ számos területén okozott súlyos problémákat. Ugyan a klímaváltozás egyes régiókban más és más módokon fejti ki a hatásait, az idei évre visszatekintve látható, hogy az extrémen szélsőséges időjárás Észak-Amerikától egészen a Ázsiáig a világ számos területén okozott súlyos problémákat. Cikkünkben összeszedtük, hogyan is befolyásolta a 2024-es évet a klímaváltozás.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×