A koronavírus miatt elbizonytalanodtak a befektetők, a régiós devizák, így a forint hétfői gyengülésében is szerepe lehet a betegség terjedésének – mondta az InfoRádiónak Beke Károly, a Portfolio elemzője.
Kiemelte:
a forint nem önállóan, hanem párhuzamosan gyengülésében, ez a bizonytalanság az első hatása.
Emellett a kiskereskedelmi forgalom és szolgáltatások visszaesése várható. A 2000-es években, a SARS-járvány idején is lassult a kiskereskedelmi forgalom növekedése átmenetileg,
A kérdés, hogy mennyire lesz tartós a hatás, mikor sikerül megfékezni a vírus terjedését és vakcinát találni ellene, ez határozza meg a következő hetek gazdasági kilátásait – tette hozzá.
Az elemző emlékeztetett: a SARS-járvány összességében 40 milliárd dolláros költséget jelentett a világgazdaságnak, és még a közvetett hatások ennél nagyobbak voltak. Az a járvány akkor kis mértékben a kínai GDP-ben is megjelenhetett.
Most a koronavírusra gyorsabban reagált a kínai vezetés, ám a kínai gazdaság sokkal integráltabb a világgazdaságba és a közlekedési hálózat is fejlődött, ezek súlyosbíthatják a problémákat, gyorsabban terjedhet a vírus – vélekedett Beke Károly.
A szakértő hozzátette: óvatos becslések szerint
a kínai növekedés akár 1 százalékponttal is visszaeshet idén, ha elhúzódó lesz a krízishelyzet.