2018 végére a készpénzállomány Magyarországon meghaladta a 6100 milliárd forintot, alig 8 év leforgása alatt a 9 százalékos GDP arányos szint 14,9 százalékra növekedett – ismertette Csányi Péter, a Magyar Bankszövetség digitalizációs munkacsoportjának elnöke az InfoRádiónak. Elsősorban a nagyobb, megtakarítási címletek okozták a növekedést, míg a kisebb, tranzakciós címletek stagnáltak: múlt év végi adatok alapján
a készpénzállomány 70 százalékát a tíz- és húszezresek adták.
A rendkívül magas készpénzállomány visszaszorítása érdekében a Magyar Bankszövetség digitalizációs munkacsoportja most egy komplex, nyolcpontos javaslatcsomagot fogalmazott meg, ami egyaránt célozza a felhasználói, valamint a kibocsátói oldalt is.
- Legfőképp csökkentenék a készpénzhasználati limiteket, vagyis a vállalkozók közötti jelenlegi 1,5 millió forintos limitet 500 ezer forintra mérsékelnék.
- Szeretnék, ha biztosítva lenne a kötelező elektronikus fizetés az online pénztárgépeknél, valamint
- egy olyanfajta korlátozást, ami egy bizonyos kereskedői árbevétel fölött kötelezné a kereskedőt elektronikus fizetés elfogadására.
- A tranzakciós illeték kivezetését is javasolják, ezzel is ösztönözve a banki csomagárazásoknak az elterjesztését.
A bankszövetség továbbá
javasolja a havi két ingyenes készpénzfelvétel eltörlését, illetve az összeghatár 50 ezer forintra történő csökkentését
a banki költség hatékonyság elősegítése érdekében, amit indirekt az ügyfelek is tapasztalhatnának a jövőben.
A szervezetet üdvözölte a Nemzeti Versenyképességi Tanács azon javaslatát, amelyről Varga Mihály pénzügyminiszter is beszámolt, hogy megvizsgálnák annak a lehetőségét, hogy a jövőben a nyugdíjak bankszámlára érkezzenek, hiszen míg az aktív korosztály 80 százaléka rendelkezik bankszámlával, addig a nyugdíjasok csak 62 százaléka.
A Magyar Bankszövetség elsősorban azt javasolná, hogy az újonnan nyugdíjba vonulók esetében legyen kötelező mód a kifizetés elektronikusan.
Végezetül, miután a készpénzállomány jelentős, mintegy 70 százaléka a tíz- és húszezresekből tevődik össze, ami egy megtakarítási célú készpénzállomány – ismételte meg a szakember –, ezért a Magyar Bankszövetségnek ennek megmozdítására–legalizálására vonatkozóan is lenne egy "óvatos" javaslata, amit megfontolásra szánnak: a korábbi adóamnesztiához és stabilitási számlához hasonlóan 6 hónapos időkereten belül lehetőség nyíljon egy egyszeri 10 százalékos adókulcs mellett 5 millió forint feletti
készpénzvagyon befektetési számlára helyezésével.
Több fejlesztésben is élen járnak a bankok
A bankok léptek be a leghamarabb a digitalizációba, a magyar bankok pedig több fejlesztésben is élen járnak, le is köröznek nyugati bankokat - mondta a Magyar Bankszövetség alelnöke. Jelasity Radován az InfoRádiónak elmondta: ilyen terület az átutalások gyorsasága, bizonyos szolgáltatások mobiltelefonos igénybe vétele (pl. parkolás, autópályamatrica-vásárlás).
"Az előnyünket tovább növeli az azonnali fizetés bevezetése, ami Magyarországon 5 másodperc lesz, szemben az EU-ban most működő 20 másodperccel.
És jön még az QR-kódos fizetés, valamint a »request to pay« rendszer, amikor a szolgáltató küld egy sms üzenetet azzal, hogy az ügyfél hozzájárul-e, hogy egy bizonyos összeget a bank egy bizonyos célra (pl. számlák, díjak befizetésére) levonjon" - mondta Jelasity Radován.