Augusztus végén a forintos lakossági állampapírok állománya megközelítette a 8600 milliárd forintot, ami közel 90 milliárddal több a július végi adatnál, tavaly december végéhez képest pedig több mint ezermilliárd forintos állománybővülésről beszélhetünk - derült ki a Pénzügyminisztérium friss tájékoztatójából.
A Portfolio által közölt adatokból jól látszik, hogy csak a szuperállampapír, a MÁP+ állománya augusztusban 308 milliárd forinttal nőtt, ez nagyjából a teljes augusztusi jegyzésnek felel meg. A szuperállampapír mellett a nagyobb kategóriák közül semelyiknek sem sikerült nettó tőkebeáramlást lekönyvelnie, még az inflációkövető prémium állampapír is 20 milliárdos mínusszal zárta a hónapot. A legnagyobb állománycsökkenés az Egyéves Magyar Állampapírnál következett be egy hónap alatt közel 150 milliárdos mínusszal.
A MÁP+ jegyzések a múlt héttel együtt már meghaladták a 2055 milliárd forintos szintet, csak múlt héten 73,3 milliárdot jegyeztek le a konstrukcióból. Ezzel csak szeptemberben eddig 250 milliárdot tett a lakosság szuperállampapírba.
A jegyzések jelentős részét a privátbanki ügyfelek viszik el, sok esetben lombardhitellel: bizonyos fedezet mellett a hitelből további állampapírt vesznek, ami még a hitel kamatának kifizetése után is szép hozamot jelent. A hírek szerint az MNB és az Államadósság-kezelő Központ már dolgozik azon, hogyan lehetne visszafogni a szuperállampapír lombardhitellel történő megvásárlását, de Gulyás Gergely miniszter a csütörtöki Kormányinfón azt mondta, "bármilyen forrásból történjen az állampapír-vásárlás, nem kívánjuk korlátozni. Ha valaki eddig spekulált, az nem mindig járt jól vele, hiszen számolnia kell például a kamatok emelkedésével."