eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a monetáris tanács döntéséről tartott sajtótájékoztatón a jegybank székházában 2019. március 26-án.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd

Matolcsy György a magyar növekedési modell válságállóságáról

Először sikerült olyan felzárkózási utat választani, amely kedvezőtlen körülmények között is járható marad - vélekedik a Magyar Nemzeti Bank elnöke.

Magyarország gazdasági felzárkózását az egyre nehezebb külső feltételek között is folytatni lehet - írja a novekedes.hu oldalon megjelent publicisztikájában Matolcsy György. A Magyar Nemzeti Bank elnöke emlékeztet arra, hogy Magyarország újkori történelmében még sosem sikerült a nyugat-európai fejlettség és életszínvonal elérése, s noha látszólag a kedvezőtlenné váló külső körülmények állították le a felzárkózást, valójában a felzárkózáshoz választott utak gyengeségei vezettek a kudarchoz.

A jegybankelnök szerint 2010 után Magyarország rátalált a fenntartható gazdasági felzárkózás 21. századi magyar sajátosságoknak megfelelő modelljére, és 2013-tól az újkori magyar gazdaságtörténet eddigi leghosszabb és legsikeresebb felzárkózási szakaszában vagyunk.

"A sikeres válságkezelésre és a növekedési, majd a felzárkózási fordulatra egyaránt alkalmas volt az új magyar modell. A következő években kedvezőtlenebbé válhatnak a külső körülmények, de – folyamatos »upgrade«, azaz javított verziók előállítása esetén – a magyar modell alkalmas a gazdasági felzárkózás fenntartására" - írja Matolcsy György, aki számba veszi a magyar modell fenntartható karakterének vezető elemeit is:

  • Munkaközpontú a magyar politika és gazdaságpolitika. Testreszabottan magyar alapelv: „ha munka van, minden van…”.
  • A pénzügyek rendben vannak. Egyszerre csökken az államadósság és a költségvetési hiány, őrizzük a kereskedelmi és fizetési mérlegek pozitív egyenlegét.
  • A többi egyensúly is rendben van: pozitív kereskedelmi és fizetési mérleg, cél szerinti infláció és kedvező a munkaerőpiaci egyensúly.
  • A felhalmozási ráta 25 százalék körül, afelett alakul.
  • Technológiaimport gyorsítja az ipari bővülést.
  • A jegybank teljesíti törvényes feladatait.
  • Uniós források egészítik ki a belső forrásokat.
  • Erősödik a középosztály, bővül a fogyasztás.
  • Bővül a vállalati és lakossági hitelállomány.
  • Közvetve (Németország) és közvetlenül (USA, keleti nyitás) része vagyunk a globális piacnak.

"Ezekre már lehet építeni a következő évek teljes versenyképességi fordulatát, amely technológia- és termelékenységközpontú elemekkel erősiti a modell hosszú távú fenntarthatóságát" - vélekedik az MNB elnöke.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×