eur:
395.32
usd:
368.25
bux:
71698.79
2024. július 2. kedd Ottó
Nyitókép: Pixabay

Számottevő és tartós drágulásra lehet felkészülni

A világ nagy árutőzsdéi is visszaigazolják, hogy drágulnak a legfontosabb gabonafélék – tudatta az InfoRádióban megszólaló agrárszakértő. Tóth Péter szerint a drágulás az olajos magvakat is érinti, és tartósan elhúzódhat.

A KSH legutóbbi közleményéből kiderül, a mezőgazdasági termelői átlagárak átlagosan 10,5 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat, magyarán drágulás figyelhető meg. A növénytermesztésben lényeges az emelkedés, kiváltképp a búza esetében, ahol több mint 20 százalékos drágulás figyelhető meg, míg az állati termékek árai nagyjából stagnálnak, emlékeztetett Tóth Péter agrárszakértő.

A Magyarországon tapasztalható folyamatokat azonban a világ nagy árupiaci tőzsdéi visszaigazolják.

Fontos látni, és feltehetően már a mezőgazdasággal foglalkozó szakemberek értik is, jegyezte meg a szakértő, hogy a nemzetközi tendenciák, így a tengerentúli, vagy a nyugat-európai piacon kialakuló árak nagyban befolyásolják a hazai árakat.

Ami az amerikai mezőgazdasági minisztérium (USDA) becslését illeti – emelte ki –, különösen a kukorica területén, számottevő, és várhatóan tartós áremelkedést eredményezhet, hogy jelentős visszaesés volt tapasztalható – elsősorban az időjárás miatt – a növény termesztésében, ez pedig meghatározó a világ kukoricatermesztésére, így annak áraira is, magyarázta az agrárszakértő. Hozzátette, hogy például az olajos növények esetében is hasonló előrejelzések vannak.

Közben kevés szó esik arról, hogy a keleti szomszédjaink hihetetlen mértékben befolyásolják például a gabonapiacokat.

Oroszországgal, vagy éppen Ukrajnával korábban nem kellett számolni, mert nettó importőröknek számítottak, mára azonban kimagaslóan nettó exportőrökké léptek elő, figyelmeztett Tóth Péter szakértő.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.02. kedd, 18:00
Yann Caspar
a Matthias Corvinus Collegium Európai Tanulmányok Műhelyének kutatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×