eur:
409.25
usd:
375.59
bux:
74408.72
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Adó és járulék formájában ömlik a pénz az államhoz

Több tíz milliárd forintos többlettel zárta júliust a központi költségvetés – erősítette meg részletes adataiban a Pénzügyminisztérium.

Pénteken délelőtt tette közzé tájékoztatóját a szaktárca az államháztartás legutóbbi részletes adatairól. Eszerint, mint írják 37,2 milliárd forintos lett az államháztartás többlete vagyis a bevételek túlszárnyalták a kiadási oldalt. A kedvező egyenleg hatására az év hét hónapja alatt az egész évre tervezett hiánynak mindössze alig több mint harmada 35 százaléka teljesült.

A Portfolio elemzője szerint korábban is volt már havi szinten jelentkező szufficit, most azonban igen támogató a bevételi oldal, részletezte Csiki Gergely korábban az InfoRádióban. Minden főbb adónemből látványosan felülteljesít a költségvetés, áfából például 410 milliárddal több érkezett be az első hét hónapban, és az szja-bevételek is 127 milliárddal teljesítik felül a tavalyi összeget, miközben a járulékok összege is 310 milliárddal magasabb, mint 2018-ban ugyanekkor. Elsősorban tehát a bevételi oldal támogatja a költségvetést.

A pénteki összefoglalóban a minisztérium kiemeli: folyamatosan bővül a lakossági fogyasztás, valamint a kormány gazdaságfehérítő intézkedései ugyancsak támogatják a költségvetési bevételek emelkedését így megjegyzik, hogy a 2019 egészére kitűzött 1,8%-os, GDP arányában mért hiánycél továbbra is teljesíthető.

A Pénzügyminisztérium közlése az államkötvényekre is kitér: rögzítik, hogy július végéig Magyar Állampapír Plusz állománya a júniusi 882,7 milliárd forintról július végére 1416,6 milliárd forintra növekedett, viszont ezzel párhuzamosan több állampapír meglévő állománya csökkent. A tárca közlése elismeri, hogy ezek oka részben az, hogy a korábbi állampapírokban őrzött befektetések a Magyar Állampapír Plusznál jelentek meg.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×