eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Hárslevelű szőlőfürt a tarcali Tokaji Borvidék Szőlészeti és Borászati Kutatóintézet egyik szőlőjében 2012. szeptember 27-én. Együttműködési megállapodást kötött a Debreceni Egyetem Tudományegyetemi Karok és a tarcali kutatóintézet, melynek keretében megalakult az egyetem Borászati Mikrobiológiai Kihelyezett Tanszéke. Az együttműködés az oktatást és kutatást egyaránt érinti, a közös munka eredményeképpen az egyetemi tudás a borászati technológiák fejlesztésében hasznosul.
Nyitókép: MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

Fogynak a balatoni szőlőterületek - lép az Agrárminisztérium is

A balatoni bortermelők aggasztónak tartják, hogy a nyaralóépítések miatt is fogyatkoznak a tó körüli szőlőterületek. A probléma miatt levelet írtak Nagy István agrárminiszternek, aki az InfoRádió kérdésére reagált a borászok felvetéseire.

Az agrárminiszter szerint nagyon fontos és valós problémával keresték meg a balatoni borászok: komoly veszély az, hogy

akár pályázati pénzekből, présháznak épült épületek öt év fenntartási idő után hirtelen nyaralóvá avanzsálnak.

Súlyos probléma, hogy nyaralónak, hétvégi teleknek sokkal magasabb árfekvésben keresnek területeket vásárlók, mint szőlőföldnek, ahol a szőlővel "bajlódni kell", ez pedig a balatoni régióban komoly gondot okoz.

"Ezen dolgoznunk kell. Igaza van a balatoni borágazatért aggódó szőlészeknek.

Mindent el kell követnünk azért, hogy azokat a területeket, amelyek bortermesztésre, szőlőtermesztésre kiválóan alkalmasak, meg tudjuk őrizni a szőlőtermelés számára"

- hangsúlyozta Nagy István.

Az agrárminiszter szerint építési korlátokat kellene bevezetni, ezáltal a hagyományos szőlőművelés kerülne előnybe. Úgy vélte, a helyzet nem maradhat változatlanul, hiszen aki pihenni akar, aki nyaralót akar, az mindig magasabb árfekvésben fog területeket kifizetni. "Ezért

meg kell találnunk azt a jogi szabályozási környezetet, amely biztosítja a szőlőtermesztő övezeteink fennmaradásának lehetőségét,

hogy egy olyan kiváló övezet, mint a balatoni borrégió, megmaradhasson hosszú távon" - emelte ki Nagy István.

Ehhez kormánydöntés szükséges

"Több törvényt kell módosítanunk ahhoz, hogy meg tudjuk védeni a szőlőtermő területeket, és

nagyon oda kell figyelnünk arra, hogy hogyan tudunk olyan korlátokat bevezetni, amely kifejezetten a szőlőtermesztőket hozza előnybe"

- közölte Nagy István.

Az agrárminiszter kifejtette azt is, hogy nem lehet hagyni, hogy egy olyan kiváló, elsőrendű borrégió, mint a Balaton, hátrányt szenvedjen nemzetközi megítélésben. Nem akarják, hogy a Balaton olyan, nyaralókkal övezett tó legyen, ahol a szőlő mint egy dísznövény szerepeljen. Ez ellen az Agrárminisztériumnak minden eszközzel fel kell lépni - összegezte Nagy István.

A teljes beszélgetést meghallgathatják az InfoRádió bormagazinjának szeptember 12-i adásában.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×