A kormány továbbra is kiemelt feladatának tekinti, hogy hatékonyan segítse a magyar vállalkozások versenyképességének erősítését - mondta a pénzügyminiszter a Nemzeti Versenyképességi Tanács ülése után.
A tanács a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara javaslatait vitatta meg
a versenyképesség erősítésére, illetve a magyarországi idegennyelv-tanulás hatékonyságának javítására.
Varga Mihály közölte, hogy a testület még két javaslatot tárgyal meg - az Innovációs és Technolóhiai Minisztériumét és a jegybankét -, és a három csomag alapján állítja össze július 10-e után saját javaslatcsomagját, amelyet a kormánynak nyújt be.
A pénzügyminiszter bejelentette azt is, hogy augusztus végén Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, a munkanélküliségtől leginkább sújtott két megyében
programot indítanak, hogy az inaktívak, a közfoglalkoztatásban lévők foglakoztatását, a munkaerőpiacra való újbóli belépését elősegítsék.
Parragh László, az MKIK elnöke a Portfolio.hu beszámolója szerint arról beszélt, hogy 1600 cég megkérdezésével készült a kamara anyaga, valamint a kamara szakértői csapata vett részt a munkában.
Parragh László hangsúlyozta, hogy a fenntartható növekedéshez elengedhetetlen:
- az átgondolt és fegyelmezett gazdaságpolitika,
- a gazdasági alrendszerek megfelelő működése,
- a hatékony állam kiépítése,
- a költségvetési fegyelem fenntartása,
- a csökkenő adóék,
- a termelékenység javulása,
- a szakképzett munkaerő,
- a folyamatos alkalmazkodás a változó világgazdasághoz.
Cafeteria - minden javaslatot megfontol a kormány
A cafeteriára vonatkozó kérdésekre válaszolva Parragh László azt mondta, hogy mindenképpen egyszerűsíteni kell a mostani, bizonyos tekintetben bonyolult rendszer, amely tíz egynéhány elemet tartalmaz. Mint mondta, a cafeteria jelenlegi rendszere kettős pénzrendszert jelent, amely káros egy gazdaságban. A kamara elnöke gondnak nevezte azt is, hogy az állami és magánszférában eltérnek a cafeteria keretösszegei, valamint a kisebb cégek jó része nem alkalmazza ezt a juttatást, így versenyhátrányba kerülnek.
Varga Mihály azt mondta, hogy két szempontot tartott szem előtt a kormány: ne csökkenjen a munkavállalóknak adható kedvezmény keretösszege és ne növekedjen a munkáltató terhe. Hozzátette,
a kormány azt szeretné, ha a cafeteriára vonatkozó változtatásoknál a SZÉP-kártyához kötődő szolgáltatásokra fókuszálnának a jövőben.
A javaslatokról a szociális partnerekkel egyeztetnek, a kormány minden javasaltot megfontol - mondta a pénzügyminiszter.
Varga Mihály pénzügyminiszter egy esetleges válságról és a magyar gazdaság állapotáról is beszélt a Magyar Időknek adott interjúban, amelyet itt szemléztünk.