eur:
407.72
usd:
374.22
bux:
0
2024. november 4. hétfő Károly
Párbeszéd a gazdaságról: középpontban a jegybank szerepe

Párbeszéd a gazdaságról: középpontban a jegybank szerepe

Van szerepe a jegybanknak a kormányzati gazdaságpolitika támogatásában, de meg kell találni a költségvetési és a monetáris politika optimális összhangját - vélekedett Virág Barnabás, az MNB ügyvezető igazgatója és Szabó László, a Hold Alapkezelő elnöke az InfoRádió Párbeszéd a gazdaságról című műsorában.

A jegybank elsődleges célja az árstabilitás biztosítása, a pénzügyi stabilitás elérése, valamint a kormány gazdaságpolitikájának támogatása, leegyszerűsítve a gazdaság stabil pályán tartása – összegezett az InfoRádió gazdasági magazinműsorában az MNB ügyvezető igazgatója. Virág Barnabás kiemelte: a válság komoly tapasztalatokat hozott a jegybankoknak is, felértékelődött ugyanis a pénzügyi stabilitás és a gazdasági növekedés erősítése.

Szabó László, a Hold Alapkezelő elnöke utalt a 20. századi kezdetekre, amikor a jegybank elsődleges szerepe az volt, hogy hitelezéssel segítse a kereskedelmi bankokat rendkívüli helyzetekben, később azonban az állam szerepének növekedésével komplexebb lett tevékenysége. Nagyon sokáig az volt a vélemény, hogy a monetáris politikának a kormányzati gazdaságpolitikától függetlennek kell lennie.

"Ez túlzás, nyilván jó, ha tudja a jobb kéz, hogy mit csinál a bal, ezért a jegybanknak igenis segítenie kell a kormányzat gazdaságpolitikáját. Nehéz kérdés azonban, hogy mely lépéseket kell támogatnia, és kényes kérdés minden jegybanknak, hogy meddig támogassa a kormányzat politikáját" - mondta Szabó László.

Virág Barnabás szerint optimális összhangot kell találni a költségvetési és a monetáris politikai között.

"A gazdasági élet minden szereplőjének a végcélja a fenntartható gazdasági növekedés, ezért ha a pénzügyi rendszer működése nem fenntartható, akkor a jegybank beavatkozik, például ha a bankrendszer túlzottan kockázatos hiteleket vállal, vagy az infláció nem alacsony pályán halad, mert ez kihatással lesz a gazdaság hosszú távú növekedési képességére" - mondta az MNB ügyvezető igazgatója.

Virág Barnabás azt is kiemelte, hogy a válság felértékelte a jegybankok szerepét, Magyarországon pedig nagy előrelépés volt, hogy a monetáris és a költségvetési politikai összhangja az elmúlt években segíteni tudta a gazdaság növekedését.

Szabó László szerint a gazdaság ciklikusságának ellensúlyozása jobban sikerülhet, ha jó az együttműködés az kormány és a jegybank között. Erre nagyon jó példával szolgál most az Egyesült Államok, ahol kedvező makrogazdasági mutatók mellett a kormány adócsökkentéssel stimulál, miközben a jegybank szigorít. Hasonlóra gyakran van példa a világban – összegezett a Hold Alapkezelő elnöke.

A beszélgetés felvétele itt megtekinthető:

A Hold Alapkezelő a témában érdekes infografikákat is készített:

Párbeszéd a gazdaságról: középpontban a jegybank szerepe

A sorozat első részében a magyar állam szerepéről folyt a vita, és az volt az egyik fő kérdés, hogy fojtogat vagy ösztönöz az állam.

A második adásban a hatékonyságról volt szó és a magyar gazdaság védettségéről.

A sorozat harmadik részében a munkaerőpiacról és a versenyképességről volt szó.

A sorozat negyedik részében arról volt szó, hogy fordulat történt az államadósságban, és hogy figyelmeztető jel a látványos adósságcsökkenés hiánya.

Itt feliratkozhat YouTube-csatornánkra, hogy ne maradjon le a legfrissebb videókról:

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kaiser Ferenc: Ukrajna egy-két sikertől eltekintve inkább csak tűszúrásokat tud ejteni

Kaiser Ferenc: Ukrajna egy-két sikertől eltekintve inkább csak tűszúrásokat tud ejteni

A közel-keleti konfliktus eszkalációjának veszélye, Oroszország ukrajnai katonai előrenyomulása és sikerei mellett arról is beszélt Kaiser Ferenc, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense az InfoRádió Aréna című műsorában, hogy Kína mekkora részt vállalt Oroszország háborúban tartásában, illetve hogy Európa miért számít féregnek katonailag.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
Mire számíthatunk ma a tőzsdéken?

Mire számíthatunk ma a tőzsdéken?

Vegyes hangulatban indul a hét az ázsiai piacokon, és egyelőre az európai, valamint amerikai tőzsdéken sem látható egyértelmű irány a határidős részvényindexek jelenlegi állása alapján, ugyanis a befektetők érezhetően kivárnak az amerikai elnökválasztás előtt. Gazdasági események szempontjából ugyan csendesen indul a hét (hétfőn egyedül az európai bmi-adatokra, illetve, az amerikai tartós cikkek rendelésállományának változására lesz ajánlott figyelni), de mozgalmas hetünk lesz, ugyanis az említett elnökválasztás mellett a Federal Reserve kamatdöntését is megismerhetjük.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 4. 07:32
×
×
×
×