A 2016-ban indult Családi Otthonteremtési Kedvezmény, kiegészülve a lakóingatlanokra vonatkozó öt százalékos áfakulccsal megalapozta az ingatlanpiaci mozgások irányát.
Országos átlagban vizsgálva 7%-os átlag négyzetméterár-növekedés volt 2016-ban az ingatlanpiacon, ez - az év eddig eltelt időszakának adatai alapján - az idei évben is megállja a helyét - írta közleményében az ingatlannet.hu.
Az ingatlanpiac motorját az új lakásprojektek adták, és az elemzés szerint amíg a család- és otthonteremtési kedvezmények és projektek (pl. CSOK), valamint bizonyos gazdasági mutatók (pl. jövedelem, kamatkörnyezet) fennállnak, addig a keresleti oldal is biztosítva van.
Több lakás, emelkedő árak
2017 január-szeptemberben 17%-kal magasabb volt az építőipari termelés volumene, mint az előző év ugyanezen részében.
Tavasszal az országos átlag négyzetméterár elérte a 300 ezres, Budapesten pedig a félmillió forintos határt.
A fővárosban idén átlagosan 9%-kal emelkedtek az árak, legnagyobb mértékben – több mint 10%-os növekedés – a III., VII., és a XX.-XXI. kerületben ment végbe. A legköltségesebb lakóingatlanokat – 919 ezer Ft/m2 – továbbra is az V. kerületben találjuk, míg a legolcsóbbnak számító, négyzetméterenként kevesebb, mint átlagosan 300 ezer forintért felkínált otthonokra már csak a XXI. és a XXIII. kerületben bukkanhatunk.
Néhány város "kilőtt"
A városokat tekintve látható, hogy Zalaegerszeg és Miskolc lakóingatlanjai idén felzárkóztak, így nőtt 156 ezerről 229 ezer forintra, illetve 162-ről 205 ezer forintra az átlagos reál négyzetméterár. Ugyanakkor ezek az árak még így is elmaradnak a legkiemelkedőbb települések mögött: Sopron 367, Győr 316, Veszprém 312, Székesfehérvár 303 ezer Ft/m2.
Drágulnak a panelek
A legdinamikusabb áremelkedés a téglaépítésű lakásoknál tapasztalható – kiemelten a Budapesten meghirdetett lakások esetén – viszont az ebben az évben megnövekedett keresletet mutató panellakásokat is egyre drágábban kínálják.
2018-as előrejelzés
- Az árak növekedése tovább lassul jövőre, bizonyos településeken – főleg, ahol újlakás projektek is ritkábbak – árcsökkenések is előfordulhatnak.
- A községek, faluk és a nagyobb városok között valószínűleg tovább nő majd az árszakadék.
- Az újépítésű lakások átadásai jövőre rázhatják fel igazán a hazai ingatlanpiacot, főleg úgy, hogy a CSOK-ot is egyre nagyobb arányban igénylik új lakásokra.
- Várhatóan az építőipari munkaerőhiány felszámolására is sor kerül 2018 során.