eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
Szijjártó elárulta, hogy mit nem akar senki

Szijjártó elárulta, hogy mit nem akar senki

A lehető legátfogóbb szabadkereskedelmi megállapodásra van szükség Nagy-Britannia és az Európai Unió között – hangsúlyozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, miután a visegrádi országok külgazdasági miniszterei Budapesten tárgyaltak a brit pénzügyminiszterrel.

A közép-európai országoknak, a V4-nek a Brexit lehetséges hatásai jelentős kereskedelmi és növekedési kihívásokat, valamint kockázatokat jelentenek, ezért helyes, ha a V4 tagjai közösen készülnek fel arra, hogy az esetleges negatívumokat kezelhessék – vélekedett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Várkert Bazárban tartott egyeztetést követően.

„Magyarország azt szeretné, ha a lehető legszéleskörűbb és legátfogóbb szabadkereskedelmi megállapodás jönne létre Nagy-Britannia és az Európai Unió között, olyan szabadkereskedelmi megállapodás, amely a gazdasági, a kereskedelmi és a befektetési kapcsolatokat akadálymentesen tartja fenn, amennyire csak lehet, az Európai Unió és Nagy-Britannia között” - emelte ki.

Ha nem kötnének a felek megállapodást, akkor a Kereskedelmi Világszervezet szabályai alapján üzletelhetnének a továbbiakban.

Ez vámok és nem vámjellegű kereskedelmi akadályok létrejöttét jelentené a brit-európai kereskedelemben, de reméli, hogy ezt senki sem akarja.

A miniszter mindemellett fontosnak nevezte a szigetországban dolgozó uniós állampolgárok védelmét és lehető legszorosabb biztonságpolitikai együttműködés fenntartását Nagy-Britannia és az unió között.

Phillip Hammond brit pénzügyminiszter szintén reményét fejezte ki, hogy a jövőben is szorosan működhet együtt Nagy-Britannia a visegrádi négyekkel és aláhúzta, hogy az unióból való kiválás nem változtat a szigetország globális elkötelezettségein.

Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×