eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Minden második italautomata eltűnhet

Minden második italautomata eltűnhet

Akár minden második étel- és italautomata eltűnhet a piacról egy törvényi változás miatt – mondta az InfoRádiónak a Magyar Ital- és Áruautomata Szövetség elnöke. Szöllősi Balázs emlékeztetett arra, hogy 35 ezer ilyen berendezést kell online bekötni a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz, a rendszer működéséhez pedig jövő hétfőig a Magyar Postával kell szerződést kötni.

„Most azért küzdünk, hogy elegendő legyen július végéig a Magyar Postánál csupán az italautomatákat üzemeltető cégeket és az automaták főbb adatait regisztrálni. Azt gondolom, hogy ezt meg fogjuk tudni csinálni” - mondta a szövetség elnöke.

„Arra viszont, hogy automatánként, protokollonként különböző hozzájárulásokat mellékelve adjuk le az adatokat, arra semmi esély sincs” - jelentette ki Szöllősi Balázs.

Hozzátette: valószínűleg ezt most már nem is fogják kérni, mivel életszerűtlen volt ez a kezdeti feltétel.

Kiemelte: ennél nagyobb probléma az, hogy úgy jár le a július végi határidő, hogy tudomása szerint a támogatási rendelet még nem jelent meg.

„Tehát nem tudjuk pontosan, hogy kire és milyen feltételekkel vonatkoznak azok a támogatások, amelyek segítenék ezeknek az online eszközöknek az automatába való beszerelését”

- fejtette ki a szövetség elnöke.

Ez azt jelenti, hogy az üzemeltetők nem tudják, milyen feltételekkel juthatnak hozzá a berendezéshez.

Elmondta, hogy a törvény előír egy 5 ezer forintos havidíjat is, amelyet gépenként kell fizetni, ami azonban véleménye szerint nonszensz.

„Amikor egy cipőbolt, egy pékség a pénztárgépéből kimenő adatainak továbbításáért 1500 forintot fizet, akkor egy automata – aminek a forgalma jó, ha egy átlagos kiskereskedelmi egység forgalmának az egy százalékát eléri havonta – fizessen 5 ezer forintot, az egy életképtelen gondolat”

- fogalmazott a Magyar Ital- és Áruautomata Szövetség elnöke.

Minden második italautomata eltűnhet

Szöllősi Balázs szerint ez a legnagyobb problémát valószínűleg a munkahelyeken, a gyárakban felállított italautomatáknál fogja okozni. Itt ugyanis lehetetlen, hogy az üzemeltetők keresztülvigyék a fogyasztókon azt a költségnövekedést, amit ennek a díjnak a bevezetése jelenteni fog.

„Egy átlagos italautomata átlagos árrése Magyarországon nem feltétlenül éri el a 10 ezer forintot. Ebből a 10 ezer forintból kell 5 ezret kifizetni arra, hogy az adataink eljussanak a NAV-hoz”

- monda a szövetség elnöke.

Hozzátette: ezen felül pedig minden évben plusz felügyeleti szolgáltatói díjat kell fizetni automaténként. A felügyeleti szolgáltatónak ugyanis ki kell mennie az automatához, és ellenőriznie kell, hogy az egység rendben működik-e.

A Magyar Ital- és Áruautomata Szövetség elnöke úgy látja, a jelenleg Magyarországon működi 35 ezer automatának az egynegyede biztosan el fog tűnni amiatt, hogy nem tudják teljesíteni ezeket a feltételeket.

„De a pesszimista becslések ennél lényegesen magasabb arányt mondanak”

- tette hozzá.

„Az biztos, hogy a piac radikálisan átalakul, az automaták száma jelentősen csökkenni fog, a piacon maradó automaták értékesítési árai pedig az egekbe fognak szökni a mostanihoz képest” - közölte Szöllősi Balázs.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×