2017 első negyedévében több mint 22 ezer gyermek született, ami 1,7 százalékkal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában – mondta el a KSH népesedésstatisztikai osztályának demográfusa. Wéber András hozzátette, ez a csökkenés részben azzal magyarázható, hogy 2016 szökőév volt, így az idén egy nappal rövidebb volt a vizsgált időszak.
A szökőnaphatás nélkül kisebb mértékben, mindössze 0,6 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakához képest
– mondta a demográfus.
„A születések száma régiónként különböző mértékben változott, négy régióban emelkedett, háromban pedig mérséklődött; a legjelentősebb emelkedést Dél-Dunántúlon, 1,6 százalék, a legnagyobb visszaesést pedig Közép-Magyarországon 6,6 százalék regisztrálták.”
Tovább folytatódott a halálozások számának tavaly szeptember óta tartó emelkedése: az év első három hónapjában majdnem negyvenezren haltak meg, ami nagymértékű, 16 százalékos emelkedést, 5187-tel több elhunytat jelent az egy évvel korábbihoz képest.
A szökőnaphatást figyelembe véve a halálozások számának emelkedése jelentősebb mértékű, 17 százalék volt,
ezen belül januárban 26, februárban 22, márciusban pedig 1,9 százalékkal többen vesztették életüket, mint tavaly ilyenkor – mondta Wéber András.
„Az év eleji jelentős halálozási többlet hátterében - a két évvel ezelőtti folyamatokhoz hasonlóan - most is az influenzajárvány állhatott. Az idei járvány gyorsabb lefolyású volt, mint a tavalyi.”
A halálozások száma legjelentősebb mértékben a Dél-Dunántúlon (19 százalék), legkevésbé pedig Észak-Alföldön (13 százalék) növekedett – mondta el a KSH népesedésstatisztikai osztályának demográfusa.
„A házasságkötések számának hosszabb időszak óta tartó nagymértékű emelkedése megtorpant, és az év első negyedévében a regisztrált házasságok száma mérséklődött az egy évvel korábbihoz képest.”
Az év első három hónapjában anyakönyvezett 6035 házasság 8,7 százalékkal, 575-tel volt kevesebb az előző év azonos időszakához képest.
A szökőnaphatás figyelembevételével a visszaesés kisebb mértékű, 7,6 százalékos volt.
Különösen a szezonon kívül eső februári hónap csökkenése volt meghatározó, amikor a házasságkötések kiigazított száma 13 százalékkal mérséklődött. A házasságkötések száma a legnagyobb mértékben Dél-Dunántúlon és Közép-Dunántúlon 14, illetve 12 százalékkal csökkent – olvasható a KSH jelentésében.
„A halálozások számának jelentős emelkedése, valamint a születések csökkenése következtében
felpörgött a természetes fogyás.
A 2016. január-márciusi 10 941-gyel szemben 2017 első negyedévében 16 517 volt, ami 51 százalékos növekedést jelent.”
A természetes fogyás üteme az összes régióban emelkedett, a születések jelentős mérséklődése miatt a legnagyobb, csaknem 75 százalékos növekedést Közép-Magyarországon regisztrálták – derül ki a KSH jelentéséből.