eur:
401.37
usd:
365.71
bux:
73411.75
2024. október 6. vasárnap Brúnó, Renáta

Drámai változások az olajiparban

Jelentős változások zajlanak az olajiparban, egyre többen nyíltan beszélnek a belátható időn belül várható olajkeresleti csúcsról. A Wall Street Journal cikke kiemeli, a nagy olajcégek fokozatosan alkalmazkodnak az új környezethez, a Mol azonban új hosszútávú stratégiájával látványos lépést tett ezen a téren.

Drámai változások zajlanak az olajiparban, az üzemanyagok iránti kereslet belátható időn belül csúcsra futhat, ahonnan elkerülhetetlenül csökkenés következhet. Kevesen vannak azonban, akik ezt ki merik mondani, ennek kapcsán a Wall Street Journal cikke elismerően nyilatkozott a Molról, mely a közelmúltban tette közzé új hosszútávú stratégiáját – írta a Portfolio.hu.

A világ nagy olajcégei, mint az Exxon Mobil vagy a BP, illetve a legnagyobb OPEC-termelő Szaúd-Arábia ugyancsak jelentős változásokat vár a keresletben, nincs azonban egyetértés az időzítést illetően, illetőleg az említett cégek részéről kisebb léptékű, fokozatos alkalmazkodás volt csak megfigyelhető: növelik a petrolkémiai beruházásokat, növelik a gázkitermelést, költségeket csökkentenek, terjeszkednek a megújuló energia irányába.

Ami a keresletben várható változásokat illeti, a Shell szerint az olajkereslet 5-15 év múlva futhat csúcsra, míg a kínai állami China National Petroleum szerint Kína olajkereslete - ami az utóbbi években a globális kereslet egyik fő mozgatórugója volt - 2030-ra csökkenhet. Ez utóbbit követheti majd a globális kereslet visszaesése.

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) úgy látja, hogy a kereslet még évtizedeken át nőhet a legvalószínűbb forgatókönyv szerint. Ez azonban alaposan átíródhat, ha az egyes kormányok további lépéseket tesznek a globális felmelegedés 2 Celsius-fok alatt tartása érdekében. Ebben az esetben az olaj iránti kereslet 10 éven belül csúcsra futhat. Mások nem ennyire pesszimisták, az Exxon Mobil például úgy látja, hogy 2040-ig nőhet az olajkereslet, ugyanakkor hozzáteszik, a növekedés dinamikája fokozatosan lassulhat.

Egyes régiókban az olajkeresleti csúcs már elérkezhetett, Európában például az IEA előrejelzései szerint a tavalyi, napi 11,7 millió hordóról az évtized végére 10,8 millió hordóra csökkenhet az olaj iránti kereslet.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: nem adjuk oda a brüsszeli bürokratáknak

Az olasz és a magyar két szabadságharcos nép, amely sohasem adja meg magát, sohasem adja fel a szabadságát, és sohasem engedi át az országát idegeneknek - jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök vasárnap Olaszországban, a Matteo Salvini vezette Liga nagygyűlésén, amelyet a Bergamo közeli Pontida kisvaros mezején tartottak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.07. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
A háborút lezáró tervvel áll elő Zelenszkij, Oroszország rátette a kezét Németország csúcsfegyverére - Vasárnapi híreink az orosz-ukrán háborúról

A háborút lezáró tervvel áll elő Zelenszkij, Oroszország rátette a kezét Németország csúcsfegyverére - Vasárnapi híreink az orosz-ukrán háborúról

Hét kilométerre megközelítették az orosz katonák a donbaszi front logisztikai központját, Pokrovszkot. Moszkva megkezdte a megkaparintott Leopard 2A6-os harckocsik tanulmányozását. Az orosz Uralvagonzavod hadiipari üzemébe szállított, jó állapotú Leopard 2A6-os harckocsi nem a német Leopard-széria exportra szánt változata, hanem eredetileg a német hadsereg megrendelésére gyártották, így valószínűleg sok érzékeny technológiai vívmányt tartalmaz. Komoly korrupciós botrány robbant ki, amikor kiderült: az ukrán Védelmi Beszerzési Ügynökség túlárazottan szerzett be egyes nyugati fegyvereket. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az egy hét múlva esedékes, úgynevezett Ramstein formátumú csúcstalálkozón kívánja bemutatni "győzelmi tervét" országa szövetségeseinek. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. október 6. 15:11
×
×
×
×