eur:
406.98
usd:
384.87
bux:
78037.96
2024. november 19. kedd Erzsébet

A románok nem örülnek az olcsó magyar tejnek

A Népszabadság cikke szerint Romániában vizsgálják: nem sérti-e az uniós szabályokat és nincs-e túlzó állami támogatás a nagyon olcsón érkezett magyar tejre. A Romániai Magyar Gazdák Egyesületének elnöke szerint a román termelők másfél éve nem kaptak semmilyen támogatást, így nehezen versenyezhetnek az olcsó tejárakkal.

„Ezek a kérdéses tejek vélhetően nyers tejek. Olyan Magyarországról kiszállított nyerstej tételek, amelyek úgynevezett spot tejek, azaz a termelő és a feldolgozó szerződéses viszonyán kívül termelték meg” - fogalmazott Harcz Zoltán.

Romániában a feldolgozóknál nincs tejfelesleg, mert az alacsony tejárak és támogatási összegek miatt lecsökkent az állatállomány, Magyarországról és Lengyelországból rendszeresen érkeznek szállítmányok – mondta el az InfoRádiónak a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének elnöke, Sebestyén Csaba.

„A lényeg az, hogy legyen feltüntetve a dobozok címkézésére a tej eredeti bizonyító felirata és a fogyasztó döntsön arról, hogy milyen tejet vásárol. A hazai tej biztonságosabb. Illetve fontos lenne, hogy a román kormány elindítson egy fogyasztókat befolyásoló kampányt, amely arra ösztönzi a lakosságot, hogy főleg a hazai terméket fogyasszák” - mondta a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének elnöke.

Sebestyén Csaba szerint a romániai árakat versenyképessé lehet tenni a külföldi – esetünkben például magyarországi – felvásárlási árakkal szemben.

„Úgy gondolom, hogy nem olyan sok az tejmennyiség, ami beérkezik Magyarországról az itteni tejfeldolgozókhoz. Egész Európában nagy problémát okoz a tejdömping, főleg a román termelőknek, mert itt a támogatások sokkal alacsonyabbak, mint Magyarországon, vagy más európai országban” - fűzte hozzá Sebestyén Csaba.

A Romániai Magyar Gazdák Egyesületének elnöke hangsúlyozta: a romániai gazdák szinte semmilyen támogatást nem kapnak, amit kapnak, az pedig csak késve jut el hozzájuk.

„A legnagyobb probléma az, hogy az állattenyésztő gazdák több mint másfél éve semmilyen támogatást nem kapnak. Románia Most kezdett el adni terület alapú támogatást, tehát tulajdonképpen a gazdák közel 2 esztendeje semmilyen támogatásban nem részesültek, és ez nagyon sokat árt az ágazatnak” - mondta a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének elnöke. 

Sebestyén Csaba hozzátette: ha mégis marad tejfelesleg Romániában, azt a gazdák használják fel, akik nincsenek felkészülve arra, hogy összegyűjtsék, és megfelelően raktározzák a tejet a feldolgozók számára.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Kaiser Ferenc az amerikai rakéták oroszországi bevetéséről: érdemi hatásuk nincs a háborúra

Kaiser Ferenc az amerikai rakéták oroszországi bevetéséről: érdemi hatásuk nincs a háborúra

Sajtóhírek szerint az amerikai elnök jóváhagyta, hogy az ukránok oroszoroszági területekre is csapást mérjenek ATACMS-rakétákkal. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense azt mondta az InfoRádióban, hogy Ukrajna nem kapott annyi rakétát, amennyivel érdemben befolyásolhatná a háború menetét.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.19. kedd, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV Csoport vezérigazgatója
Máris ATACMS-rakétákkal csaphattak le Oroszországban, Moszkva átírta a nukleáris doktrínáját – Keddi háborús híreink Ukrajnából

Máris ATACMS-rakétákkal csaphattak le Oroszországban, Moszkva átírta a nukleáris doktrínáját – Keddi háborús híreink Ukrajnából

Több orosz portál és Telegram-csatorna is beszámolt arról, hogy rakétacsapás történt a brjanszki területen található Karacsev közelében, a 67-es sorszámú lőszerraktár ellen. A feltételezések megoszlanak arról, hogy drón- vagy ATACMS/Storm Shadow segítségével hajtották végre a támadást. Vlagyimir Putyin orosz elnök november 19-én jóváhagyta az Oroszország nukleáris elrettentésre vonatkozó változtatásokat. A döntésre éppen azt követően került sor, hogy Washington engedélyezte az ukránok számára, hogy ATACMS-rakétákkal csapjanak le bizonyos oroszországi célpontokra – közölte az orosz Gazeta. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legújabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 19. 14:01
×
×
×
×