eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pexels.com

Kapiller Zoltán: már itt élnek a veszélyes kullancsok, és nincs százszázalékos védelem

A Magyar Kullancsszövetség elnöke szerint fontos a megelőzésben kullancsveszélyes területek elkerülése, a kullancsriasztó szer használata és az állat szakszerű eltávolítása.

"A főváros környéki barlangokban telelő denevéreken lehet nagyon érdekes kullancsfajokat tanulmányozni. Ennek nemcsak tudományos, hanem járványtani jelentősége is van, mert ezek a kullancsfajok és szállítóik, a denevérek is felszínre hozhatnak közegészségügyi problémákat" – mondta az InfoRádióban Kapiller Zoltán, a Magyar Kullancsszövetség elnöke.

A szakértő szerint a denevérek körében is vannak kórokozók. Ilyen például a Bartonella, amely nagyon gyéríti az állományukat, és az embereket is veszélyezteti. Ha a denevérekről lepottyan az éjszakai repkedéskor a városban egy-egy kullancs, akkor az embert is megfertőzheti. A Bartonellózis a Lyme-kór mellett a másik fontos kórokozó család, ami megbetegedést okozhat.

Mint az Infostarton korábban írtuk, a kutatók afrikai kullancsokra bukkantak a Balaton nyugati térségében. Kapiller Zoltán kifejtette: az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat, az Állatorvostudományi Egyetem és a madártani egyesület kutatói 540 madarat fogtak be a területen, javarészt nádiposzátát és barkóscinegét. A cinegén megtalálták a Hyalomma rufipes nevű kullancsot, és annak fejlődési alakjait, a lárvákat.

A szakértő szerint mindez azt igazolja, hogy ezek

a kullancsok már itt születtek, és terjeszthetik a krími-kongói vérzéses láz vírusát.

A kutató szerint szerencse, hogy a madarak beszorultak a nádasokba, és nem mennek a lakóövezetbe.

Kapiller Zoltán szerint magát a kórokozót megtalálták a bakonyi kullancsokban is, így az erdőmunkások fertőződtek kullancscsípéssel, és a krími-kongói vérzéses láz vírusával. A kutatók azonban nem értették, hogy miért nem betegedtek meg, később kiderült, hogy amiatt, mert egészséges életmódot folytattak: vitaminban gazdag ételeket ettek, és sok időt töltöttek a napon.

Az elmúlt hetven év alatt viszont változott a társadalmi mozgás. Ma már nagyon sok városlakó megy a Bakony egyes területeire nyaralni, és rájuk nézve ez a kórokozó veszélyt jelent,

hiszen ha valakinek nem edzett az immunrendszere, akkor megbetegítheti a vad kórokozó.

A szakértő szerint a védekezés módja a személyi védelem, tehát a kullancsveszélyes területekre nem szabad kimenni. Ha kirándulni, kertészkedni indulunk, le kell fújni magunkat kullancsriasztó szerrel. A társállatainkat is kezelni kell kullancs ellen, hogy ők se hozzák be a lakóövezetünkbe.

Kapiller Zoltán hozzátette: százszázalékos megelőzés nincs, ezért fel kell készülni a szakszerű kullancseltávolításra. Kiemelten fontos, hogy mindig szakszerűen, kullancskanállal távolítsák el az állatot, ugyanis már a kutatók megállapították, hogy az esetek döntő többségében a szakszerűtlen eltávolításkor fertőződnek az emberek.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×