Különösen fényes meteorra lehettek figyelmesek az égboltot figyelők Madrid felett július utolsó napján. A tűzgömb mintegy száz kilométer magasan kezdett el égni, és Guadalajara tartomány felett robbant fel.
Amikor többnyire jégből álló üstökösök közel kerülnek a Naphoz, a nagy hő hatására szublimáció történik. Ilyenkor ősi anyagok szabadulhatnak fel, melyek a Naprendszer létezése óta érintetlenek. Egy ilyen jeges törmelék került az atmoszférába július 31-én – írja az Index.hu.
A meteor megsemmisülése nem okozott kárt a Földön, viszont a törmelékeket olyan objektumok alakítják, amelyek egykor elhaladtak bolygónk mellett, és később bármikor visszatérhetnek.
A space.com portál szerint a Föld légkörében megsemmisült égitest a 169P/NEAT üstökösből jött létre, ami Naprendszerrel egy időben, mintegy 4,6 milliárd éve jelent meg. Az üstökösből kiváló törmelék hozza létre az Alfa Capricornidák éves meteorhullását, amiből ez a meteor is származott. A raj általában július 7. és augusztus 15. között aktív. A tűzgömb útvonalát az Európai Űrügynökség által működtetett Allsky7 kamera segítségével, és a Délnyugat-európai meteorhálózat felvételeit elemezve követték vissza.
Ahogy korábban írtuk, a nyár folyamán többször is feltűntek a magyar égen a fényes meteorok. Július 26-án óriási tűzgömb suhant át a magyar égen, és látni lehetett amint több darabra esik szét, mielőtt végleg elhalványulna. Júliusban emellett még egy igen különleges, kékes-lilás színben pompázó tűzgömb is beragyogta az eget.
(A nyitókép illusztráció.)