A nagy mennyiségben szabálytalanul kihelyezett zöldhulladék elsősorban olyan területeken lehet veszélyes, ahol természetes vagy természetközeli élőhelyek vannak – hívta fel a figyelmet a Budapesti Közművek Nonprofit Zrt. Főkert divíziójának természetvédelmi és erdőkezelési osztályának vezetője.
Bajor Zoltán magyarázata szerint a rengeteg plusz zöldhulladék komoly többlettápanyagot ad az adott területnek, a feldúsulás pedig elsősorban olyan tápanyagigényes és tájidegen, adott esetben invazív növény- és állatfajoknak kedvez, amik komoly veszélyt jelentenek a természetes-, illetve természetközeli élőhelyekre, valamint közvetetten, bár mesterséges zöldfelületek, de a fasorokra és parkokra is – tette hozzá.
Az osztályvezető beszélt arról is, hogy a városi-települési környezetben a zöldhulladéktól legegyszerűbben komposztálással szabadulhatunk meg, Budapesten például erre hivatottak az úgynevezett komposztálók, amelyek a Főkert Fatár nevű applikációjában megtalálhatóak – hívta fel a figyelmet Bajor Zoltán, hozzátéve, hogy a kiskertek esetében a saját komposztáló a legjobb megoldás. Ha erre nincs lehetőségünk, vagy nem akarunk vele foglalkozni, akkor pedig ott a BKM Nonprofit Zrt. FKF divíziója, amely rendszeresen gyűjt be zöldhulladékot, majd szállít a pusztazámori hulladéklerakóba, ahol szintén komposztálják, majd ez visszakerül a természetes körforgásba – magyarázta a szakember. Ugyanezt a folyamatot tudja biztosítani a Főkert a Keresztúri úti komposzttelepén, ahol bárki leadhatja a zöld hulladékát.
Bajor Zoltán arra is kitért, hogy a BKM Nonprofit Zrt. a fővárosban évente közel 50 ezer tonna zöldhulladékot gyűjt össze, komposztál és juttat vissza a körforgásba. Kiemelte azt is, hogy
a szemét ezen formájával kapcsolatban a legnagyobb tévhit, hogy ártalmatlan,
a zöldhulladék szabálytalan kihelyezése pedig helyszíni bírságot, illetve szabálysértési eljárást vonhat maga után.