eur:
408.44
usd:
373.66
bux:
84533.79
2025. április 8. kedd Dénes
Nyitókép: pixabay

Hetek óta tart a veszélyes jelenség

Az elmúlt hetekben magasabb volt az UV-B sugárzás, amelynek elsődleges oka, hogy a légkör ózontartalma az ilyenkor átlagosnál alacsonyabb - nyilatkozta az Országos Meteorológiai Szolgálat munkatársa.

Fekete Dénes meteorológus kifejtette: a felszínre érkező UV-sugárzást alapvetően 4 tényező befolyásolja: a légkör ózontartalma, a napsugarak beesési szöge, a felhőzet és a légkör áteresztőképessége, ami leginkább a légkör szennyezőanyag-tartalmától függ.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat budapesti Marczell György Főobszervatóriumában 1969 óta folyamatosan mérik a légoszlop teljes ózontartalmát. Kiemelte: az idei év eddig kifejezetten "ózonhiányos" évnek tekinthető, azaz a mért értékek elmaradnak az ilyenkor szokásos sokévi átlagtól. Június elejétől átlagosan 8-10 százalékkal alacsonyabb az ózontartalom. A napsugarak beesési szöge a napforduló idején a legmagasabb. A felhőzet is erős befolyásoló tényező. Fontos, hogy mekkora százalékban van felhőkkel borítva az égbolt, illetve milyen típusú felhők vannak az égen. Végül pedig minél szennyezettebb a levegő, annál kevesebb sugárzást enged át - fejtette ki.

Akkor extrém az UV-B-sugárzás, ha az UV-index 8.0 feletti. Az elmúlt évtizedet tekintve volt olyan nyár, amikor 20 napon is előfordult extrém UV-sugárzás, de olyan is, amikor mindössze 1 napon. Extrém UV-B sugárzás jellemzően júniusban és júliusban szokott előfordulni, augusztusban viszonylag ritkábban - jegyezte meg.

A magas UV-B sugárzásnak nincs hatása az időjárásra, ahogy az emberek hőérzetére sem. Ugyanakkor, mint kiemelte:

az állandó extrém UV-B sugárzás veszélyes,

bőrbetegséget (szeplősödést, foltosodást, korai bőröregedést), esetenként bőrrákot okozhat, ezenkívül károsíthatja a szemet és gyengítheti az immunrendszert. E sugárzás nagy energiájú részecskéi képesek felbontani az örökítőanyag (DNS) bizonyos kötéseit, így megváltozik e molekula szerkezete és emiatt következnek be az említett rendellenességek az emberi szervezetben.

Az élőlények nem egyformán érzékenyek az UV-sugárzásra, de általánosan elmondható, hogy az állandó extrém sugárzásnak történő kitettség génmutációkat okoz az élő szervezetekben - ismertette Fekete Dénes.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
És ez még nem az árrésstop hatása – szakértő a meglepetésszerű inflációról

És ez még nem az árrésstop hatása – szakértő a meglepetésszerű inflációról

Márciusban 4,7 százalék volt az éves infláció Magyarországon. Előzetesen az elemzők arra számítottak, hogy a februrári 5,6 százalékról 5 százalékra mérséklődik a fogyasztói árindex. A kedvezőbb adathoz az árrésstop még nem járult hozzá jelentősebb mértékben – mondta az InfoRádióban Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője.

Farkas András: fenntartható, de méltánytalan a magyar nyugdíjrendszer

A nyugdíjasok helyzetéről, a valorizációs szorzóról, a nyugdíjrendszer fenntarthatóságáról, az elmaradt nyugdíjreform hatásairól, a nyugdíjasok javára tervezett áfa-korrekcióról, a nyugdíjkiegészítő megtakarításokról is beszélt Farkas András nyugdíjszakértő, a NyugdíjGuru News alapítója az InfoRádió Aréna című műsorában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.08. kedd, 18:00
Palkovics László
a mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos
"Komplex megoldásban kell gondolkodni" - Kulcsfontosságúvá válik az energiafogyasztás időzítése

"Komplex megoldásban kell gondolkodni" - Kulcsfontosságúvá válik az energiafogyasztás időzítése

Berényi Gábor, a Smart Solar Kft. ügyvezetője előadásában az energiarendszerek átalakulásáról, a decentralizált energiatermelés előretöréséről, valamint az ebből fakadó gazdasági, technológiai és szabályozási kihívásokról beszélt a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 Konferenciáján. Előadásában rámutatott, hogy az időjárásfüggő megújulók térnyerése kiszámíthatatlanabbá teszi a villamosenergia-piacot, ami különösen felértékeli a rugalmas fogyasztást, a tárolási megoldásokat és ezzel együtt az optimalizált rendszereket.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×