Megindult a jégképződés a Tisza-tavon, a kisebb felületű állóvizek már befagytak, azonban még vékony a jég, ezért biztonságosan sem lékhorgászni, sem pedig sportolni nem lehet rajta – mondta az InfoRádiónak Fejes Lőrinc, a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság kiskörei szakaszmérnöke.
Hozzátette: ha a következő napokban marad a tartós hideg, akkor
a hét végére a legtöbb helyen már biztonságos lesz a jégre menni.
Erre az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése szerint minden esély megvan, mivel marad a hideg, és előfordul majd, hogy napközben is mínuszok lesznek.
"A tavalyelőtti év, a 2018-as és idáig ez a 2019-2020-as év is arról nevezetes, hogy nem lehet biztonsággal a jégre menni."
A jégen való tartózkodás vagy túrázás helyismeretet vagy helyi ember túravezetését igényli – véli Fejes Lőrinc.
"Nagyon veszélyes, 1 fokos vízben hamar kihűl az emberi test. Végzetes, tragikus következmények lehetnek."
A Tisza folyó felső szakasza jegesedésnek indult – mondta az InfoRádiónak Siklós Gabriella, az Országos Vízügyi Főigazgatóság szóvivője.
"Elsősorban a Dombrád körüli terület az, ahol a következő 4-5-6 napban valósínű, hogy beáll majd a jég. Egyébként a Tisza legfelső szakasza is nagyrészt jégmentes, a Tisza-tó alatti szakasz szintén, ez a következő napokban így is marad majd. A kisebb mellékfolyókon, a Krasznán, a Szamoson, illetve a Körösökön előfordulhat kisebb jégzajlás."
A Duna egész magyarországi szakasza jégmentes – tette hozzá a szóvivő.
A Balaton sekélyebb területein kisebb vastagságú jégréteg alakult ki, de
ez egyelőre semmilyen sportcélra nem használható.