Rákos elváltozás a szemkörnyéki bőrön, korai szürke hályog és látáskárosodás; a szem UV-védelmének elhanyagolása ilyen következményekkel járhat - figyelmeztet Szabadi Zsolt, a Magyar Látszerész Szövetség elnöke.
"Ha tartósan, folyamatosan a szembe jut az UV-sugárzás, a szemgolyó hátulján lévő ideghártyát és az ott fényérzékeny sejteket is képes károsítani, akár vakságig is el lehet jutni extrém esetben" - mondta az InfoRádióban Szabadi Zsolt.
Ahogy a bőrt, a szemet is védeni kell a káros ultraibolya-sugárzástól. Napszemüveget és a szemet árnyékoló kalapot, sapkát kell viselni. A védekezésről a legkisebbek esetében sem szabad elfeledkezni - mutat rá.
"A kisbabát ahogy kivisszük a napra, az ő szemét ugyanaz a mennyiségű fény és UV-sugárzás éri, csak ő védtelenebb, mert az ő szeme még fejlődésben van.
Ha nem is teszünk rá napszemüveget, a babakocsit érdemes megfelelően letakarni, bár megjegyzem, az UV-B sugárzás ezeken az árnyékolókon is átmegy"
- teszi hozzá.
A szakember hangsúlyozza: már a hagyományos szemüvegeket is el lehet látni egy néhány ezer forintos UV-védő réteggel.
Szabadi Zsolt azt tanácsolja, hogy a napszemüvegeknél kizárólag a 100 százalékos UV-védelemmel ellátott, UV 400 jelölésű darabokat keressük, de másra is fontos figyelni.
"Egy napszemüvegnek nagyon fontos az optikai képalkotása; hogy a látott tárgy színeit megőrzi-e vagy sem, az egyenes egyenes marad-e vagy sem, a szemüveg rosszullétet okoz-e vagy nem.
Arról nem is beszélve, ha ezt egy sofőr használja, és elfárad mögötte a szeme, hamarabb, mint normális esetben, csak azért, mert torz képet lát a lencsében."
A Látszerész Szövetség elnöke hangsúlyozza a megfelelő napszemüvegek kiválasztásához mindig kérjük szakember segítségét. Az UV extra kampányban egész júliusban ingyenes tanácsadással és a szemüvegek UV-szűrésével várják az érdeklődőket a csatlakozott optikák.