Mára már hagyománnyá vált, hogy a Magyar Konyha Magazin nyári, dupla számában megjelentetnek egy étterem-, illetve gasztrohely-kalauzt, mondta az InfoRádiónak Vinkó József főszerkesztő, hozzátéve: nemcsak éttermek szerepelnek benne, hanem pékségek, cukrászdák, borozók és borászatok, romkocsmák, kisvendéglók is. "Olyan helyek, ahol az ember a régi, balatoni, jó életérzést kapja meg, nem a becsali csárdákat. Ahol a tó türkize, a fantasztikus víz és levegő egy gasztronómiai élménnyel párosul", emelte ki.
A tó gasztronómiájának fejlődésére utalva megjegyezte: az első kiadásban, 2013-ban még csak 170 hely szerepelt, nem tudtak 200-at összeszedni.
Az alapkritériumok, amelyek alapján valamely hely bekerülhet a kiadványba (idén 333 gasztrohely), teljesen azonosak szinte a világ összes nagy gasztrokalauzával: minőségi alapanyagok, korszerű technológia, fantáziadús, kreatív, jó ételek és megfelelő környezet, sorolta Vinkó József. "Nem pincérterror, hanem jó kiszolgálás, és hangulat, atmoszféra, élmény" – tette hozzá.
A balatoni gasztrokalauz hetedik éve jelenik meg, de a főszerkesztő most meri először kimondani: kezdenek kialakulni a teljesen a tóra jellemző kisvendéglők. Ezek helyi, szezonális alapanyagokból dolgozó, "farm to table" (termelőtől az asztalra) típusú kisvendéglők, amelyekből hihetetlenül sok van, alig győzték betenni őket a kiadványba. Ráadásul olyan ételeket lehet kapni - körömpörkölt, madártej, darázsfészek -, amiket régen nem lehetett, emelte ki.
"Nagyon nagy áttörés van.
Minőségi családi kisvendéglőből manapság sokkal többet találni a Balaton körül, mint Budapesten" - mondta a főszerkesztő.