eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Tokaj, a mérgezésből felgyógyult parlagi sas, amelyet műholdas jeladóval szereltek fel, mielőtt szabadon engedték Szabadkígyós határában 2014. december 17-én. A madarat korábban meggyűrűzték a kutatók, így tudni lehet, hogy tavaly Tokaj térségében kelt ki a tojásból, ezért kapta a Tokaj nevet.
Nyitókép: MTI/Lehoczky Péter

Országos sasszinkron: itt vannak az első számok

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) immáron 16. alkalommal szervezte meg az Országos Sasszinkront, a hazánkban telelő ragadozómadarak éves számlálását január 11-13. között.

Szakemberek és önkéntesek járták végig a telelőhelyeket és rögzítették a megfigyelt ragadozó madarakat. A XVI. Országos Sasszinkron során végzett felmérésen a Dunatáj Természet- és Környezetvédelmi Közalapítvány járta végig a Dunatetétlen – Solt – Harta – Dunapataj – Ordas – Dunaszentbenedek – Uszód – Foktő – Kalocsa határt - írja a baon.hu.

Bár fokozatosan emelkedett a hőmérséklet, az erős szél nem kedvezett a megfigyelésnek, ilyen időben még a ragadozó madarak is inkább menedéket keresnek. Mindezek ellenére

két parlagi és két rétisas mellett 27 egerészölyvet, néhány vörös vércsét és barna rétihéját is sikerült megfigyelni.

Magyarországon a sasfajok szempontjából számos kiemelten fontos telelőhely van. Legnagyobb számban rétisasok telelnek nálunk, mivel a nem vonuló hazai fészkelőkhöz télen északról érkező egyedek is csatlakoznak. Ugyancsak nálunk tölti a telet a parlagi sas Kárpát-medencei költőállományából származó fiatal egyedek nagy része is. A kiemelten nagyszámú libacsapatokat mindig rétisasok kísérik, melyek a beteg, legyengült, elhullott példányokkal táplálkoznak.

Amikor ezen a tájon minden befagy, a Duna lehet a környék legfontosabb táplálkozóhelye.

2018-ban 427 felmérő (347 hazai és 80 szlovák, cseh, osztrák, szerb és román szakember) járta be a sasok legjelentősebb telelőhelyeit, az ország területének közel 18 százalékát érintve, négy sasfaj 1014–1022 egyedét és tizenhárom további ragadozómadár-faj mintegy 9378 példányát számolták össze.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×