eur:
411.28
usd:
397.82
bux:
79614.11
2024. november 22. péntek Cecília
A síelés vagy a snowboardozás a veszélyesebb?

A síelés vagy a snowboardozás a veszélyesebb?

A tél kedvelt sportjai, a síelés és a snowboardozás egyaránt balesetveszélyes tevékenységnek számítanak. A legtöbb síbaleset elesésből adódik, de a pályán való ütközés sem ritka. A baleseti statisztikákból kiderül, hogy melyek a leggyakoribb sérülések.

A síbalesetek legnagyobb része elesésből, elcsúszásból adódik, és csak mintegy 10 százalékukat okozza ütközés – derül ki a Generali Csoporthoz tartozó Európai Utazási Biztosító (EUB) által összegyűjtött adatokból. A legnépszerűbb magyar téli utazási célországnak Ausztria, Franciaország és Olaszország számít. Ausztriában és Franciaországban a bejelentett károk 70-75 százaléka baleset, míg Olaszországban ez a károk 35-40 százaléka.

A téli sportok szerelmeseinek 72 százaléka a pályán sérül meg, 6 százaléka a síliften, 3 százaléka pedig a pályán kívül. Ezek a számok mind a két sport esetében nagyon hasonlóak, viszont a snowboardosok között magasabb az aránya azoknak, akik terepparkban sérülnek meg (25 százalék).

Egy kutatás szerint, amely 40 év sérülési adatait veszi figyelembe,

a snowboardosok 50-70 százalékkal nagyobb eséllyel sérülnek meg,

viszont nagyjából harmadával kisebb az esélyük halálos balesetre, mint a síelőknek.

Az amerikai kutatásból az is kiderül, hogy a snowboardosoknál a csuklósérülés a leggyakoribb: ez a balesetek 27,6 százalékát teszi ki, míg a síelőknél ez a szám csak 2,8 százalék. Emellett a leggyakoribb snowboardsérülések a lapockalágyrész sérülése, a különféle bokasérülések, agyrázkódás és kulcscsonttörés. A síelőknél az elülső keresztszalag-rándulás fordul elő leggyakrabban: ennek aránya 17,2 százalék, míg a snowboardosoknál csak 1,7 százalék. A leggyakoribb sísérülések közé tartozik az ínszalagsérülés és az alsó végtagi zúzódás, illetve a sípcsonttörés.

Az elmúlt szezonban az Európai Utazási Biztosítóhoz valamivel több mint 400 baleseti kárbejelentés érkezett síelő ügyfelektől, ezeknek mintegy 10 százalékánál egymillió forint feletti volt a kárösszeg. A legmagasabb síbalesetből eredő kár 5,1 millió forintot tett ki.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 22. 06:39
×
×
×
×