Infostart.hu
eur:
399.15
usd:
339.98
bux:
100809.24
2025. július 23. szerda Lenke
A Huawei kínai távközlési vállalat logója a Hannoveri Vásáron 2019. április 1-jén. Ebben az évben Svédország az április 5-ig tartó vásár díszvendége.
Nyitókép: MTI/EPA/Jens Schlüter

A gyanú szerint a Huawei vesztegetni próbált Brüsszelben

Több házkutatást hajtottak végre Belgiumban és Portugáliában egy, az Európai Parlamentet érintő újabb korrupciós ügyben, amelyben a gyanú szerint a Huawei kínai távközlési vállalat próbált befolyást szerezni az uniós döntéshozatalban. A korrupciós ügyben mintegy 15 EP-képviselő lehet érintett - jelentette az RTBF belga közszolgálati rádió és televízió. Az ügy kapcsán reagált a Huawei Technologies is.

A mintegy két évvel ezelőtt kezdődött titkos nyomozást követően csütörtök reggel több házkutatást hajtottak végre elektromos berendezések, valamint dokumentumok felkutatása céljából Belgiumban és Portugáliában.

A belga szövetségi ügyészség megerősítette, hogy a két országban összesen 21 házkutatást végeztek a hajnali órákban "egy, az Európai Parlamentet érintő korrupciós ügyben", amelynek során számos dokumentumot és eszközt lefoglaltak, valamint több embert előállítottak, akiknek kihallgatását kezdeményezték. A Follow the Money című holland oknyomozó újságírással foglalkozó szervezet honlapján közzétett információk szerint a korrupciós ügyben

a Huawei kínai telekommunikációs óriásvállalat érintett, amelynek lobbistái európai parlamenti képviselők megvesztegetésén keresztül próbáltak befolyást szerezni az uniós döntéshozatalra.

Az RTBF kérdésére a belga szövetségi ügyészség nem erősítette meg a Huawei érintettségét, valamint a vizsgálat ezen szakaszában nem hozták nyilvánosságra az esetlegesen érintett EP-képviselők személyazonosságát sem.

A Follow the Money honlapján azt írta: a belga rendőrség megvesztegetés, hamisítás, pénzmosás és bűnszervezetben való részvétel gyanújával tartott házkutatást a Huawei brüsszeli irodájában és a kínai technológiai vállalat lobbistáinak otthonaiban.

Az illetékes hatóságok azt gyanítják, hogy a Huawei lobbistái kenőpénzt fizettek EP-képviselőknek cserébe azért, hogy támogassák ügyeiket az Európai Unióban - írták. Mintegy 15 volt és jelenlegi európai parlamenti képviselő van a nyomozók célkeresztjében. Az Európai Parlament irodáiban nem végeztek házkutatást - tették hozzá.

Az ügy mintegy két évvel a Katargate néven ismertté vált, az uniós parlamentet érintő korrupciós botrány után robbant ki.

A 2022 decemberében, a gyanú szerint Katar és Marokkó próbálta befolyásolni az Európai Parlament döntéshozatalát . Többeket letartóztattak Brüsszelben, köztük Eva Kailit, az EP görög szocialista alelnökét és Pier Antonio Panzeri volt olasz szocialista EP-képviselőt, és jelentős mennyiségű készpénzt foglaltak le egyebek mellett Panzeri és Kaili otthonában.

Címlapról ajánljuk

Hogyan tovább? – Volodimir Zelenszkij aláírta az EU által is problémásnak tartott új törvénycsomagot

Kedd este tüntetés volt az ügy miatt Kijevben az ukrán elnök hivatala előtt. Az Európai Bizottság is aggodalmát fejezte ki.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.23. szerda, 18:00
Hegyi Zsolt
a MÁV-csoport vezérigazgatója
Nagy bejelentést tett Trump, ugranak a tőzsdék

Nagy bejelentést tett Trump, ugranak a tőzsdék

Továbbra is a vámháború az egyik legnagyobb hajtóerő napjaink részvénypiaci mozgásai mögött, az ázsiai piacok nagyot ugrottak, miután Donald Trump bejelentette: "masszív megállapodást" sikerült kötnie Japánnal. Az újabb megállapodás nem csak Ázsiában, de globálisan is lökést adott a hangulatnak, pluszban kezdték a mai kereskedést az európai tőzsdék. Utóbbihoz az is hozzájárult, hogy Trump szerint ma folytatódnak az EU-USA tárgyalások, ami felcsillantotta a megállapodás reményét. Közben folytatódik a gyorsjelentési szezon is, a mai piaczárás után jelent például az Alphabet és a Tesla is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. július 23. 09:57
×
×
×
×