eur:
408.04
usd:
375.18
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Close-up of a small bronze statuette of Lady Justice before a flag of Ecuador.
Nyitókép: Gwengoat / Getty Images

Ecuadorban visszavágtak a bűnözők a kormánynak

Megölték a tévéostrom kivizsgálásával megbízott ügyészt, César Suárezt.

A világ egyik legveszélyesebb országának számító Ecuadorban a közbiztonság tovább romlott az utóbbi időben. Országon belül is Guayas tartomány az egyik legveszélyesebb, nemrég például fegyveresek élő adás közben törtek be a TC Televisión állami tévé épületébe, és túszul ejtettek ott több újságírót és alkalmazottat.

Suárezt bízták meg a televízióállomás elleni támadás kivizsgálásával, és éppen bírósági tárgyalásra utazott, amikor meggyilkolták - közölte a bírói tanács, elítélve a támadást.

A helyi rendőrség szerint a gyilkosság egy kegyetlen merénylet volt, az áldozatot több lövéssel ölték meg. A főügyészi hivatal vizsgálatot indított az ügyben, és máris 13 embert, köztük két kiskorút őrizetbe vettek, terrorizmussal gyanúsítják őket.

Később César Zapata rendőrfőkapitány bejelentette, hogy a nyomozás eredményeképpen két embert már le is tartóztatták a bűncselekmény elkövetésében való részvétel megalapozott gyanújával. Hozzátette, hogy a rendőrség egy puskát, két pisztolyt, lőszereket és két járművet foglalt le a gyanúsítottaktól.

A tavaly november óta hivatalban lévő Daniel Noboa elnök januárban 22 bandát bélyegzett meg terrorszervezetként, amivel hivatalos katonai célponttá tette őket, valamint 60 napos szükségállapotot hirdetett ki az országban.

A százezer lakosra jutó mintegy 46,5 gyilkosság tavaly a legtöbb volt az egykor békés andoki ország történetében, és az egyik legtöbb egész Latin-Amerikában is.

A kábítószer-kereskedelmi útvonalak ellenőrzéséért a mexikói kartellekkel kapcsolatban álló, több nagyhatalmú banda harcol egymással. Ecuador fontos tranzitországa a Dél-Amerikából származó és az Egyesült Államokba, valamint Európába csempészett kokainnak.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×