A hetvenes évek diszkóhimnusza, a Bee Gees Stayin' Alive című száma percenként 103 ütemet tartalmaz, ez pedig mindössze hárommal több annál, mint ahányszor nyomást kell kifejteni külső szívmasszázs esetén az Amerikai Szív Szövetség ajánlása szerint.
A dalt az Illinoisi Egyetem orvostanhallgatói is kívülről tudják már: ezt hallgatták, amikor az újraélesztést gyakorolták, ez segített nekik tartani az ütemet.
A külső szívmasszázs és a mesterséges lélegeztetés kombinációja, amit az angolban CPR-ként rövidítenek, megháromszorozhatja a túlélés esélyét szívmegállás esetén, ám sokan nem merik alkalmazni, mert nem biztosak abban, hogy a megfelelő ütemben fejtenének ki nyomást a szervre.
Azt, hogy a Bee Gees dala éppen ebben segíthet, David Matlock állapította meg. Az orvos ezután megkért 15 orvostanhallgatót, hogy végezzen külső szívmasszázst az ilyesmire rendszeresített babákon, miközben a Stayin' Alive-ot hallgatja.
Öt héttel később a diákok megismételték a kísérletet, úgy, hogy bár nem hallották a dalt, számolták magukban az ütemet. Az első alkalommal percenként 109, másodszorra pedig 113 alkalommal nyomták meg a babák mellkasát, ami ugyan több a javasoltnál, ám vészhelyzetben mégis életet menthet.
David Matlock szerint a kísérlet sikeres volt azok körében, akik tudják, hogyan kell újraélesztést végezni, éppen ezért úgy gondolja, hogy érdemes lenne szélesebb körben is vizsgálni az eredményét, valódi páciensekkel vagy olyanok részvételével, akik nem tanulták a CPR-t.
Az Amerikai Szív Szövetség már két éve is javasolta az újraélesztést oktatóknak, hogy hívják segítségül a Gibb fivérek dalát, amikor a szívmasszázst gyakoroltatják.