Kifejtették: az októberben lehullott csapadék nagyrészt a hónap első felében esett. Az október közepére alaposan átnedvesedett talaj azonban az utóbbi három hétben sokat veszített nedvességtartalmából a többnyire száraz időjárás következtében.
Október második felében a nagyrészt száraz, napos időben jól lehetett haladni az őszi talajmunkákkal. A repce fejlett, jó állapotban van, és a szokásosnál magasabb hőmérséklet és a még megfelelő talajnedvesség mellett szépen fejlődnek a gabonaállományok is. Az árpára már egyre többfelé jellemzőek a bokros állományok, a búza pedig 1-3 leveles, néhol 3-5 leveles állapotban van a vetés időpontjától függően.
A legfrissebb, október közepére vonatkozó, a felszín „zöldességét” mutató vegetációs index értéke az évszakhoz képest meglepően magas, az ősz közepén is jelentős mennyiségű zöld tömeg a megelőző egy hónap csapadékos időjárásával magyarázható, ami a természetes vegetáció zöldülését eredményezte, főként a rétek, legelők sarjadtak újra.
Az előrejelzés szerint hidegfront érkezik, amely mögött a jövő hét elején hidegebb időre készülhetünk. Szombaton még csak pár fokkal esik vissza a hőmérséklet, majd vasárnaptól napközben is csak 8-13 fok közötti értékekre kell készülni, hétfőtől pedig éjszakánként is mínusz 4 és plusz 3 fok közé hűl le a levegő, az erősebb fagyok a hidegre hajlamos helyeken várhatók. Az időjárás jellege azonban nem változik számottevően, a jövő hét közepéig marad a fátyolfelhős, de alapvetően napos, csendes, őszi idő, éjszakánként képződő pára- és ködfoltokkal.