Elmegyek Olaszországból, legalább egy kis időre, azután majd meglátjuk, mi lesz. Úgy gondolom, hogy jogom van egy kis nyugalomhoz - mondta a La Repubblica című olasz újságban szerdán megjelent nyilatkozatában.
Ez a napilap hozta nyilvánosságra kedden, hogy a nápolyi maffia, a Camorra egyik legkegyetlenebb családja, a Casalesi klán úgy határozott: beváltja korábbi fenyegetéseit és karácsonyig elteszi láb alól az írót és "kíséretét", mert könyvével "túl nagy lármát és felfordulást csapott". (A rendőrség egy bűnbánó maffiózótól szerzett tudomást a merénylettervről.)
Vissza akarom kapni az életemet. Szeretnék egy lakást, ahol élhetek. Szerelmes akarok lenni és szeretnék nyilvánosan meginni egy pohár sört. Élvezni akarom a napfényt, sétálni akarok az esőben és félelem nélkül találkozni az édesanyámmal. Szeretném, ha barátok vennének körül, nevetni akarok és azt szeretném, hogy ne kelljen mindig úgy beszélnem magamról, mintha egy végső stádiumban lévő beteg lennék. Csak 28 éves vagyok - tette hozzá az író, aki két éve 24 órás rendőri védelem alatt áll.
Ahhoz, hogy írjak, a valóságban kell élnem és nem egy steril rendőrlaktanyában, ma itt, holnap máshol, anélkül, hogy tudnám, mire számíthatok - tette hozzá arra utalva, hogy társaságát évek óta csak hét testőr jelenti. Ez a magány rossz emberré tett, gyanakvó lettem - mondta Saviano, akinek a nápolyi szervezett alvilágról szóló könyve csak Olaszországban 1,2 millió példányban kelt el.
Az író saját kutatásain alapuló regényét 42 nyelvre fordították le, Matteo Garrone rendezte filmváltozata a májusi cannes-i filmfesztiválon elnyerte a zsűri nagydíját és Oscar-díjra jelölték. Saviano az új olasz nemzedék szemében a szervezett bűnözés elleni harc jelképe lett, sorsának alakulása élénken foglalkoztatja a közvéleményt. Giorgio Napolitaneo olasz elnök is felemelte szavát Saviano mellett, és megígérte, hogy az állam vigyázni fog a nápolyi író életére. Nicola Kavaliere rendőrfőnök-helyettes megerősítette: Saviano élete valóban veszélyben van.
Saviano azzal tette ellenségévé a maffiát, hogy bestsellerében név szerint említi a Nápolyt és környékét uraló camorraklánokat, részletesen beszámolva piszkos üzleti ügyeikről a védelmi pénzek szedésétől a drog- és fegyverkereskedelmen át a szemétszállításig.