eur:
401.51
usd:
346.89
bux:
96205.68
2025. június 16. hétfő Jusztin
Nyitókép: Unsplash

Orbán Zoltán: tudatni kell a döntéshozókkal, milyen károkat okoznak a tavasszal végzett zöldfelületi munkálatok

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője szerint a fa- és bokorvágásokat, tereprendezést, mederkotrást a téli hónapokban lenne szükséges végezni, mert így, hogy április-májusban rendelik el ezeknek az elvégzését, beláthatatlan károk keletkeznek a növény- és állatvilágban.

Országszerte nagyon sok helyen tapasztalható, hogy a törvényben foglaltak ellenére nem a téli, nyugalmi időszakban végezték el a különböző zöldfelületi munkálatokat, tereprendezést, növényirtást, hanem akkor, amikor már feléledt a természet, költenek a madarak.

„A költési időszakban végzett fa- és bokorkivágások különösen károsak. Egyszerűen felfoghatatlan, hogy a döntéshozók, akik kiküldik a munkagépeket, mintha szándékosan akarnák idegesíteni a lakosságot, ráadásul ezek a munkák aggasztó mértékű természetvédelmi, állatvédelmi kárt okoznak” – mondta az InfoRádióban Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője.

Elindult a növények vegetációs időszaka, minden lombba borult, rengeteg fa most virágzott vagy virágozni fog a közeljövőben, az odúk tele vannak madarakkal, denevérekkel, minden él – magyarázta a szóvivő, kiemelve, hogy ilyenkor a nagy területen fákat, bokrokat érintő zöldfelületek felszámolása mennyire romboló hatású természetvédelmi szempontból. Aláhúzta: az ilyen jellegű beavatkozások szinte mindegyikében vagy olyan építkezésekről van szó, amik évekig tartanak, tehát lehetne őket megfelelően ütemezni, vagy pedig fenntartó jellegű kertészeti, parkgondozási munkákról, fasori visszavágásokról, amik az elektromos hálózat biztonsága érdekében történnek.

Orbán Zoltán szerint mindkét esetre érvényes, hogy ezeket a munkákat mindenféle szakmai és növénytani szempontot figyelembe véve november és február között, a téli hónapokban lenne szabad csak elvégezni. Ha pedig mindenképpen ki kell vágni az adott fát, akkor a munkások meghagyhatnának például egy 3 méter magas törzset, amire például borostyánt lehet futtatni.

Azzal kapcsolatban, hogy mit tehet a lakosság, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szóvivője azt mondta, mivel a települési zöldfelületek nem élveznek automatikus törvényi védelmet úgy, mint a természeti kincsek, így ha valaki számára felháborító, igazolhatatlan zöldfelületi munkát lát áprilistól-májustól kezdve a nyár folyamán, az jelentse be azt az illetékes vármegyei kormányhivatalnak.

A szóvivő szerint elképesztően magas az ilyen környezetkárosító esetek száma évente.

Hozzátette, tapasztalható némi enyhe hullámzás, vannak jobb és rosszabb évek, de az idei tavasz eddig nagyon rosszul alakul. Példaként említette a mederkotrást, amire mindenképpen szükség van, de ugyanúgy el lehetne végezni a téli hónapok során is, tekintve, hogy most már jellemzően nincsenek befagyva a folyóvizeink.

Orbán Zoltán hangsúlyozta: emlékeztetni kell a döntéshozókat arra, hogy milyen természetvédelmi károkkal járnak a nem megfelelő időben elvégzett munkálatok, növényirtások azzal, hogy ha ilyet észlelünk, azt pár mondatban e-mailben bejelentjük az illetékes vármegyei kormányhivatalnak, mint eljáró hatóságnak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Bendarzsevszkij Anton: az orosz szövetségi politika kudarca, ha most nem áll ki Irán mellett

Bendarzsevszkij Anton: az orosz szövetségi politika kudarca, ha most nem áll ki Irán mellett

Az Ukrajnában lekötött kapacitások miatt erősen meg van kötve a keze Oroszországnak, ezért nem küldött az elmúlt hónapokban légvédelmi rakétarendszereket Iránba – mondta az InfoRádióban az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója. A posztszovjet térség szakértője arról is beszélt, milyen hatása lehet a globális olajkereskedelemre, ha elhúzódik a közel-keleti konfliktus.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.16. hétfő, 18:00
Ugrósdy Márton
a Miniszterelnöki Kabinetiroda helyettes államtitkára
EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. június 16. 14:02
×
×
×
×