eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 30. vasárnap Zalán
Budapest, 2018. március 17. A Szilágyi Erzsébet fasorban álló Hotel Budapest (Körszálló) épülete magasodik a budai panorámában, háttérben a Nagy-Hárs-hegy. MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba
Nyitókép: MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba

Átépítés vár Buda egyik legikonikusabb épületére

Nyáron kezdődik és két évig tart majd a Körszálló átépítése. Megmaradnak az épület építészeti értékei és ikonikus formája. A tervezési munkákat a tulajdonos Market Asset Management megbízásából a Közti Zrt. végzi el.

2025 nyarán megkezdi a budapesti Körszálló átfogó felújítását és átalakítását a Market Asset Management Zrt. – idézi a magyarepitok.hu a Market Csoport közleményét.

A két évig tartó projekt célja, hogy az egykor Hotel Budapest néven üzemelő ikonikus épület új funkciót kapjon, és a 21. század elvárásainak megfelelő, modern lakóépületté váljon, miközben megőrzi építészeti értékeit, a budai látképet és megújítja a környező városrészt.

Egykor szálloda kellett, ma lakásokra van szükség

Összefoglalják: eredetileg 280 szobás szállodaként működött az 1967-ben átadott, Szrogh György által tervezett Körszálló, de az elmúlt évtizedekben a hotelfunkció életképtelennek bizonyult, a környéken nincs igény ekkora kapacitásra, ezáltal mind az épület, mind annak környezete erős romlásnak indult.

Ezzel szemben a budai oldalon kiemelten nagy igény van új, magas színvonalú lakásokra – hangsúlyozzák, majd kifejtik: az évtizedek óta hiányzó és elmaradt érdemi műszaki megújítás hiányában az épület statikai problémákkal is küzd, belsőépítészeti értékei sajnálatosan nagyrészt elvesztek, ráadásul semmilyen formában nem szolgálja a környék lakóit.

A Market Asset Management rámutat: felismerve a helyzetben rejlő lehetőséget egy olyan épületet álmodtak újra, amely a jövő igényeinek megfelelő, modern otthonokat kínál, miközben megőrzi a múlt értékeit.

Az átépítéssel megvalósulhatnak azok az elemek is, amelyeket még az eredeti tervező álmodott meg, de annak idején a költségcsökkentések miatt nem készülhettek el. A projekt elsődleges célja az értékmegőrzés, és a Körszálló átültetése a 21. századba. Az átépítés során mintegy

50 modern lakást alakítanak ki, emellett wellness- és fitneszlétesítmények, étterem, valamint irodák is helyet kapnak az épületben.

Az ikonikus, kör alaprajzú épület Budapest városképének meghatározó eleme, egyúttal fontos építészeti emlék is. Az átalakítás során az eredeti tömegképzés és arányok megmaradnak, ahogy megmarad a sugárirányú pillér-rendszer, a markáns, tömör látszóbeton és a dél és nyugat felé nyíló nagy üvegezett felületek is, amelyek az épület sajátos karakterének fontos részei, akárcsak a homlokzat gyűrűs megjelenése, világos sávos jellege.

Jelentős előrelépés a régi épülethez képest, hogy az új Körszállót környezettudatosan tervezték meg, a gázt be sem vezetik, a hűtési- és fűtésienergiát talajszondák és hőszivattyúk biztosítják. A fejlesztő célja egy közel zéró karbon üzemeltetésű épület megvalósítása.

Megújul a Körszálló közvetlen környezete is

A jelenlegi, nagyméretű felszíni parkoló helyét egy nyilvános park veszi át. A parkolás a föld alá, egy újonnan épülő mélygarázsba kerül, amelynek tetején aktív zöldtető létesül, mindezekkel jelentősen növelve a zöldfelület arányát. A Lorántffy Zsuzsanna lépcsőt felújítják, a jelenleg a Trombitás utca felé látható, elhanyagolt gépészeti tető megszűnik, teljes felületén zöldtetővel újul meg, a Szilágyi Erzsébet fasor felőli tömör, trafókkal tűzdelt falfelület pedig magasabb építészeti formát ölt majd és kereskedelmi funkciókkal gazdagodik.

A tervezési munkálatokkal Tima Zoltán Ybl-díjas építészt és a Középülettervező Zrt.-t (Közti) bízták meg, amelynek elődje tervezte az eredeti épületet is, így biztosítva a tervező mérnökök még nagyobb elkötelezettségét az értékmegőrzés iránt. A Market Asset Management Zrt. a projekt során szorosan együttműködik a II. kerületi önkormányzattal, a kerületi főépítésszel és az Országos Építészeti Tervtanáccsal.

A Körszálló kivitelezési munkálatai a tervek szerint 2027 harmadik negyedévében fejeződnek be.

Címlapról ajánljuk
Rakonczay Gábor: az ember egóját helyre teszi a természet, ha akarja, ha nem

Rakonczay Gábor: az ember egóját helyre teszi a természet, ha akarja, ha nem

Életveszélyes helyzetekről, a hullámok nagyságáról, a pihenési lehetőségekről, a tervezett sodródásokról, a magával vitt élelmiszerekről, illetve a szükséges kalória- és alvásmennyiségről is beszélt Rakonczay Gábor extrém sportoló, az Atlanti-óceán átevezője az InfoRádió Aréna című műsorában. Arra is felelt, hogy mi választja el az építő egyedüllétet a pusztító, romboló magánytól, s hogy miért vitt magával olvasni könyveket az óceán közepére.

Szakíró: nincs már nagy árkülönbség, megéri elektromos autót venni

Folyamatosan nő a kereslet a villanyautók iránt Magyarországon, elsősorban a használtautó-import élénkült meg – mondta az InfoRádióban Antalóczy Tibor. A villanyautosok.hu főszerkesztője szerint a vállalati e-autó program főleg a kisteherautó-piacnak adott nagy lendületet, de más cégeknek is érdemes pályázniuk március végéig.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

Valódi támogatást adnak vagy függőségbe taszítanak? – Csendes forradalom zajlik a nemzetközi segélyezés terén

A nemzetközi segélyezési rendszer már régóta válsággal küzd, működésével sem a donorok, sem a kedvezményezettek nem elégedettek. Miközben a donor országok azt tapasztalják, hogy a segélyek nem hozzák a várt tartós eredményeket, addig a kedvezményezettek sokszor függőségbe, segélycsapdába kerülnek. Emiatt a segélyezésről szóló szakirodalomban több évtizede gyökeret vert az aid exit koncepció, vagyis a segélyezés fokozatos kivezetése a humanitárius és sürgősségi segélyek kivételével. Kérdés, mennyire megvalósítható ez a koncepció.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 29. 20:10
×
×
×
×