eur:
406.19
usd:
357.23
bux:
92788.18
2025. április 25. péntek Márk

Elhunyt Harkányi Endre

Életének kilencvenegyedik évében meghalt a Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, Harkányi Endre.

Az Index értesült a szomorú hírről, miszerint a magyar színész életének kilencvenedik évében elhunyt.

A Blikk is beszámolt róla korábban, hogy a hasi embóliából való felépülése után ismét kórházba kellett szállítani Harkányi Endrét.

A 90 éves színművészt azonnal megoperálták, ugyanis baleset érte az otthonában, combnyaktörést szenvedett. Négykézláb tudott odakúszni a telefonhoz, hogy segítséget kérjen, de nem ijedt meg akkor sem, amikor a mentőben feküdt.

Életútja

Harkányi Endre 1934. március 26-án született Budapesten zsidó családba. Szüleit még gyerekként elvesztette, édesanyja a deportálás áldozata lett, édesapja az ukrajnai munkaszolgálatból ugyan hazatért, de betegen, hamarosan meghalt.

Harkányi Endre 1957-ben lett színész, bár a rokonsága kezdetben ezt nem támogatta színpadi vágyait. Az szerették volna, ha valamilyen szakmát tanul, ezért el is kezdte az esztergályosi képzést, ő azonban mégis beadta jelentkezését a Színház- és Filmművészeti Főiskolára.A színészi világ nem állt távol tőle, hiszen kiskamaszként évesen már önmagát játszotta Radványi Géza 1947-ben készült Valahol Európában című, háborús árvákról szóló filmjében.

Radványi filmjében ez volt a híres mondata:

„Könyörgöm, akasszuk fel!”

A Film- Színház Muzsika 1977-ban megírta, hogy Harkányi Endrét az utcáról vitték be próbafelvételre a Józsefváros valamelyik szűk és sötét mellékutcájából, és sem akkor, sem később a forgatás alatt sem jutott eszébe soha, hogy színész legyen - foglalta össze pályáját az Index.

Kitüntetései

Kiemelték, hogy Harkányi Endrét 2004-ben Ajtay Andor-emlékdíjjal és a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjével ismerték el. 2005-ben neki ítélték a Ruttkai-emlékgyűrűt, és kiváló művész is lett ebben az évben, 2008-ban beválasztották a Halhatatlanok Társulatába. 2010-ben a nyíregyházi Vidor Fesztiválon Életmű Díjjal jutalmazták és még abban az évben a művészi életútja elismeréseként átvehette a Kossuth-díjat.

"Összetéveszthetetlen hangja, gesztusai, különleges lényének rezdülései velünk maradnak" - fogalmazott közleményében a Vígszínház, amely Harkányi Endrét saját halottjának tekinti.

Címlapról ajánljuk

Salát Gergely: vámháború, gazdasági átalakulás és a kínai–amerikai rivalizálás kulisszatitkai

Az amerikai–kínai vámháború hátteréről, lehetséges hatásairól, a kínaiak várható reakcióiról, az ottani gazdaság szükséges szerkezeti átalakításáról, 400 millió „másodrendű” állampolgárról és Oroszország szerepéről is beszélt Salát Gergely, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem és a Magyar Külügyi Intézet munkatársa az InfoRádió Aréna című műsorában.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×