Évek óta a gazdaságtudományi terület a legnépszerűbb a fiatalok körében, ugyanakkor tavaly a második helyre került a pedagógusképzés, mondta Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkára. Közel 15 ezer hallgatót vettek fel pedagógusképzésre. A pálya népszerűsége véleménye szerint annak is köszönhető, hogy már ismert volt a jelentkezők körében a béremelési szándék.
Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének elnöke az InfoRádióban elmondta, hogy a 15 ezer jelentkezőből legalább hétezer már valamilyen diplomával rendelkezik. Jelentős részük pedagógus végzettségű, ők másod- vagy harmaddiplomát fognak szerezni, vagyis ők nem jelentenek többletet a munkaerőpiacon. A szakember hangsúlyozta: "Helyes lépés volt a kormány részéről a rövidített képzés elindítása, hiszen az óraszámok lefedésében nagy szerepet fog játszani, hogy ezek a pedagógusok a munkaidejüket teljes mértékben ki fogják tudni tölteni."
Totyik Tamás egy nyíregyházi egyetemi kutatásra hivatkozva arról is beszélt, hogy a pályakezdők között nagyon magas azon fiatalok aránya – több mint 75 százalékos –, akik első generációs értelmiségiek lesznek a családjukban.
"A tanítóképzőben magasabb az arány, a gyógypedagógusoknál és a fejlesztőpedagógusoknál is emelkedett a létszám, ahogy az óvodapedagógusoknál is, ám továbbra is kevés a pedagógus a természettudományos tantárgyaknál. Fizikából, kémiából annyira alacsony a szám, hogy a nyugdíjba vonulók arányát, szakoktól függően, 15-20 százalékban fogják csak fedezni" – hívta fel a figyelmet Totyik Tamás.
A kormánynak a Nemzeti Alaptanterv felülvizsgálatakor azon is el kellene gondolkodnia, hogy az általános iskolákban a természettudományos tantárgyakat érdemes lenne összevonni – tette hozzá a PSZ elnöke.