A Nébih szezonális ellenőrzés-sorozatában most a karácsony és a szilveszter termékeit vizsgálják, így a fókuszban az üreges figurák, a szaloncukrok, a friss húsok és haltermékek állnak – sorolta Pleva György, de megjegyezte, hogy az élő halak árusítására külön figyelmet fordít a Nébih. A hivatal előállítókat is ellenőriz, de a hangsúlyt idén a kereskedelemre és a vendéglátásra helyezik.
Az igazgató az elmúlt 15 év tapasztalatai alapján úgy látja, hogy némi javulás tapasztalható, de mindig vannak olyan hatások, amelyek visszavetik ezt a folyamatot, ilyen volt szerint a Covid-járvány, az energia-árrobbanás és a munkaerőhiányra, ami mind negatívan hatott az élelmiszer-gazdaságra. Mindazonáltal a vállalkozókat egyre felkészültebbnek látja. "Tudják, hogy a hatóságok ellenőrzik őket, így egyre kevesebb stikli kerül elő" – mondta. Hibákat különösen az ideiglenes árusítóhelyeken, vásárokban talál a Nébih, ahol nem annyira szorosra az ellenőrzés, és nincsenek meg azok az önellenőrzői rendszerek, amelyek az áruházláncokban, de akár a kisebb boltokban is működnek.
Minden termék esetében fontos, hogy azt tartalmazza, ami fel van rajta tüntetve. Különösen igaz ez a szaloncukrokra, mivel ez egy Magyar Élelmiszerkönyv által védett termékcsoport, és a különlegességét, a jó minőségét az adja, ha ezeket a minőségi előírásokat betartják. Pleva György kiemelte a csokoládétartalmat, különösen a szülőknek tanácsolja, hogy ha megtehetik, akkor csokoládéból készült terméket vásároljanak, mert ezeknek egészen más az élvezeti értékük, mint a kakaómasszából, gyengébb minőségű, csokoládé jellegű alapanyagból készült termékeknek.
Milyen a jó szaloncukor?
A Nébih élelmiszer- és takarmánybiztonsági igazgatója részletesen beszélt a szaloncukrokról. Mint elmondta, háromféleképpen készülhet: a legrégebbi módszer a kandírozott szaloncukor, ahol a szaloncukor testét cukormázzal öntik körbe, majd hagyják megszáradni, de ez manapság már nem annyira elterjedt. Van az úgynevezett mártott szaloncukor, ahol a tölteléket csokoládéba vagy bevonó masszába mártják, és így hagyják megszilárdulni – ezt főként a zselés szaloncukornál alkalmazzák. A harmadik, talán a legértékesebb típus, ahol egy hüvelyt készítenek a szaloncukornak csokoládéból. A szakember utóbbit illetően megjegyezte, ezeknél a legmagasabb az előírt csokoládétartalom: 25 százaléka az édesség össztömegének. A tokot a legkülönfélébb töltelékekkel lehet megtölteni; van olyan szaloncukor-válogatás, amiben 20-30-féle változattal is találkozhatunk.
Végezetül arról is szó esett, hogy milyen a jó szaloncukor, erre azonban azt válaszolta, Pleva György, hogy ez végképp az egyéni ízléstől függ.