eur:
409.73
usd:
390.61
bux:
80482.88
2024. december 13. péntek Luca, Otília
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Orbán Viktor kormányfő interjút ad a Jó reggelt, Magyarország! című műsorban a Kossuth Rádió stúdiójában 2021. október 15-én.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Orbán Viktor péntek reggel: "púposodik a szőnyeg, fog ez még repülni"

A kormányfő szerint vége lesz a háborúnak 2025-ben, az amerikai változásoknak köszönhetően pedig Európában is nagy átalakulások várhatók, ebben kell részt vállalnia Magyarországnak. Még az optimisták között is a lelkesebbek közé tartozik, ami a jövőt illeti.

Hosszabb interjút adott péntek reggel a Kossuth rádióban Orbán Viktor miniszterelnök.

A kormányfő először is azt tisztázta, a háborús kezdeményezésével kapcsolatban mi történt az elmúlt 48 órában.

"Miközben a nemzetközi vizekben is fürdeni kell, a magyar vizek a legfontosabbak" - mutatott rá. "A diplomácia egy bonyolult dolog, ez is egy mesterség, aminek a részleteiről most inkább nem beszélnék. Az asztalon van egy ajánlat, hogy legalább karácsonykor ne haljon meg senki a frontvonalon, a karácsony a szeretetről és az életről szól. És ha még arról is meg tudnak egyezni a felek, akkor a fogolycserével több száz vagy ezer családot lehet boldoggá tenni karácsonykor" - fejtegette.

Az ajánlatot - mint mondta - az egyik fél elfogadta, a másik elutasította, "a magyar diplomácia mindent megtett, amit megtehetett, az EU soros elnökeként járt sikerrel, keresztény kormányként".

Azzal folytatta, hogy Európa egyik fele háborúpárti, a másik békepárti, "meglátjuk, milyen karácsonyunk lesz".

Változás jön - világszinten

Hogy kinek a kezében van a béke vagy a fegyverszünet kulcsa, arról Orbán Viktor azt mondta, "a világ sokkal nagyobb változás előtt áll, mint ahogy mi azt gondoljuk", Magyarországnak pedig szerepet kell vállalnia egy ilyen léptékű változásban, a bizonytalanságból a biztonság irányába kell lépni, a genderőrületből a családok felé, és a migráció támogatásából is vissza kell vonulni.

"Beszéltem az amerikaiakkal, az oroszokkal, az európaiakkal, a törökökkel, és úgy látom, hogy amint hivatalba lép az új amerikai elnök, nagy változás kezdődik. Németországban szétesett a kormány, Franciaországban megbukott, Szíriában is szétesett. Viharos szakaszán vagyunk a tengernek, de aztán nyugodtabb vizek várnak már bennünket" - ecsetelte.

Szerinte az amerikai változás európai változásokat is generál majd.

Bravúrminiszterek - fontos lépés a nemzeti egység szempontjából

Elmondása szerint Pintér Sándor belügyminiszternek és Bóka János EU-ügyi miniszternek a sikere elsősorban, hogy Románia és Bulgária most csatlakozhat a schengeni övezethez, amit sokáig blokkolt Európa. A két miniszteré tehát a "bravúr".

Döntő szempont volt számára, hogy ez az erdélyi magyaroknak is nagy könnyebbség lesz az utazás szempontjából. "Ott is magyarok vannak, itt is, ne legyen akadály a családok, a rokonok, a munkahelyek között, a nemzeti egység szempontjából ez fontos lépés".

A folyomány miatt rendőri erőket is át lehet majd csoportosítani a közrend érdekében, könnyebb lesz a helyzet.

Szír gép? - "A hét legfontosabb eseménye"

Orbán Viktor számára a hét legfontosabb, legfájóbb, leginkább körültekintést igénylő eseménye, hogy Szíria kormánya összeomlott, mivel korábban az onnan érkező migránsok között bújtak meg terroristák, akik Nyugat-Európában emberek százainak halálát okozták.

"Mi azért úsztuk meg kisebb bajjal, mert nem engedtük be őket, és felépítettük a kerítést. Most az történt, hogy valakik célponttá tették Magyarországot. Bassár el-Aszad szír elnökre vadásznak. Akik azt állítják, hogy Magyarország területére lépett Aszad elnök, azok vadászterületet csináltak Magyarországból. Tudnunk kell, hogy kik tették ezt" - húzta alá azzal kapcsolatban, hogy a sajtóban megjelent, a menekülő szír elnök Magyarországra repült, szemben azzal, ami a valóság: Moszkvában landolt.

Szerinte ki kell derülnie, hogy véletlenül történt-e az álhírgyártás, de már sok mindent látott, és nem hiszi, hogy így lenne, de "erre vannak a titkosszolgálatok", hogy kiderítsék, mi történt.

Békeköltségvetés - "Békeévek jönnek"

2025-re a kormány a békeköltségvetést nyújtotta be, amelynek napokon belül zárószavazása lesz a parlamentben.

"A költségvetés kulcskérdése a háború, bár nem egy katonai dokumentum, Európa minden baja a háborúból származik. Ezért csak decemberben fogadjuk el a költségvetést, és nem júliusban, ahogy szoktuk. A változás bekövetkezett az amerikai változással, és bár a történet végén még nincsen pont, de nagy valószínűséggel ezt érdemes elfogadnunk 2025-re" - ecsetelte. Hozzátette: most békeévek jönnek, megindulhatunk fölfelé.

Orbán Viktor a lelkesebbek közé tartozik, vége lesz a háborúnak 2025-ben, olyan idők jönnek, hogy újra érdemes lesz tervezni, vállalkozni, 3 százalék fölötti növekedésre is számít Magyarország esetében.

Ennek a tervezésnek a része a 3 év alatt 40 százalékos béremelés is.

Ígérte, a méltatlan állapotú területeken felszámolják a problémákat 2025-ben, 2026-ban és 2027-ben.

"Lehet látni, hogy púposodik a szőnyeg, fog ez még repülni" - foglalta össze egy metaforával a gazdaságpolitikai akcióterv várható hatását.

Aláhúzta, a beruházások, amelyek jövőre kezdenek termelni, húzni fogják a gazdaságot.

Lex Till Tamás

Több gondolata van Till Tamás megölésével kapcsolatban; ismert, a gyermek megöléséért felelős férfi kilétére fény derült, csakhogy a gyilkosság az első ítélet szerint túl rég történt ahhoz, hogy büntethető legyen. Orbán Viktor szerint a gyerekeket keresni kell, igazságnak pedig lennie kell, akár a jogalkotónak is tennivalója lehet ennek az ügynek a kapcsán.

Címlapról ajánljuk
Szakértő: a Nyugat elnéző marad, amíg Izrael elvégzi a piszkos munkát a Közel-Keleten

Szakértő: a Nyugat elnéző marad, amíg Izrael elvégzi a piszkos munkát a Közel-Keleten

Ha egy radikális rezsim kerül hatalomra Szíriában, akkor akár hosszan elnyúló gerillaháborút is indíthat Izrael ellen – mondta az InfoRádióban Csepregi Zsolt. Az Izrael-szakértő szerint a zsidó állam hasznos szolgálatot tett a Nyugatnak azzal, hogy megsemmisítette a szíriai stratégiai fegyverrendszerek nagy részét, a Golán-fennsík feletti ellenőrzés miatt viszont egy újabb komoly konfliktus éleződhet ki a térségben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.13. péntek, 18:00
Bakondi György
a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója, a Stratégiai Tanácsadó Testület tagja
Mi történik, ha leáll az ukrajnai gáztranzit? Ezt vizsgálta a kiszivárgott uniós jelentés

Mi történik, ha leáll az ukrajnai gáztranzit? Ezt vizsgálta a kiszivárgott uniós jelentés

Az Európai Tanács Főtitkárságának kiszivárgott jelentése szerint az idei télen az EU energiaellátása biztonságban van, köszönhetően a magas szintről induló gázkészleteknek és annak, hogy az ukrán-orosz gáztranzit kiesésével jelentkező 14 milliárd köbméter gázmenyiséget alternatív forrásokból pótolni lehet. Ugyanakkor a dokumentum hangsúlyozza, hogy az LNG-készletekért folyó verseny és a hideg időjárás miatt gyorsabban csökkenő tárolói kapacitás az önkéntes keresletcsökkentést is szükségessé teszi – olvasható a Context által közzétett uniós dokumentumban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×