Az elmúlt néhány hétben számos hír jelent meg a közösségi médiában, illetve az országos sajtóban a Bükkben előforduló medvékkel kapcsolatban - írja weboldalán közzétett tájékoztatójában a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság.
Utoljára augusztusban készített a WWF Magyarország által kihelyezett vadkamera felvételt kifejlett barna medvéről a Bükk-hegység déli részén. Azonban a lakossági bejelentésekkel párhuzamosan
a barna medve több alkalommal elhaladt már korábban ismert helyszíneken, többek közt a park munkatársai által üzemeltetett kamerák előtt is, augusztus, illetve az őszi hónapok során
- írják. A nyár második felétől több lakossági bejelentéshez is kimentek helyszínelni, ám nem sikerült medve jelenlétére utaló nyomokat találniuk. Aztán az ősz folyamán a Bükki Nemzeti Park országosan védett területén kívül is, több helyszínen bukkant fel a faj, így Ipolytarnóc és a Komra-völgyi-víztározó közelében, illetve az Észak-Bükk területén.
A csapadékosabbra forduló időjárás, majd az ezt követő havazás ismét, több alkalommal eredményezett újabb, medvékkel kapcsolatos megfigyeléseket. A november elején szintén a közösségi médiában közzétett, Felsőhámor-Szeleta-Csókás környékén rögzített medvenyomok kerültek elő, amik nagy valószínűség egy egyedtől származtak.
Ebben az időszakban egy jól körülhatárolt területen, egy másik helyszínen is rendszeres aktivitás jelentkezett a Dél-Bükkben, ahol egy medve napokig egy szórót látogatott, ahol a kihelyezett takarmányrépát fogyasztotta.
A Bükki Nemzeti Park Igazgatóság működési területén 2024. november 19-én az Upponyi-hegység területéről származó, vadgazdálkodói felvétel igazolta a faj jelenlétét. Ebben az időszakban további barna medve egyed(ek) jelenlétét sem lehetett egyértelműen kizárni, azonban csak a tényszerűen igazolható egyidejű megfigyelések, vagy más konkrét információk birtokában lehet több példány előfordulására vonatkozó, határozott kijelentést tenni.
A park által állami forrásból és Interreges pályázati keretből működtetett kamerák a fokozottan védett fajok előfordulásának napi aktivitását, az őket veszélyeztető tényezőket is dokumentálják. A kihelyezett kamerák többek közt a nagyragadozókkal kapcsolatos információk gyűjtését és ezáltal a lakosság hiteles és érdemi tájékoztatását is szolgálják. Ennek ellenére számos eszközt eltulajdonítottak és rongáltak az elmúlt években, időszakban.