A Nők 40 programot a második Orbán-kormány vezette be, melynek értelmében 2011 óta negyven év szolgálati idővel nyugdíjba vonulhatnak azok a nők is, akik még nem érték el a rájuk vonatkozó nyugdíjkorhatárt. Múlt hét csütörtökön a Magyar Nemzet cikkét több portál is szemlézte, hírt adva arról, hogy Nők 43+ néven jövőre vezethetik be a Nők 40 új változatát. A szakmunkásképzésben és a felsőoktatásban eltöltött, egyébként szolgálati időként elismerhető éveket a Nők 40-re való jogosultság meghatározásakor nem vennék figyelembe – szerepelt a szemlékben a kormányzati tervekről.
A G7 szerint az eredeti hír is furcsa volt, ugyanis a szakmunkásképzésben és a felsőoktatásban eltöltött éveket már jelenleg sem veszik figyelembe, amikor meghatározzák, hogy valaki jogosult-e a Nők 40 alapján nyugdíjba menni. A Nők 40-et 2011-ben vezették be, lehetővé téve, hogy a nők korhatár előtt nyugdíjba menjenek, ha már 40 évet ledolgoztak.
„Az értesülés kacsa. A nyugdíjrendszer stabilan és fenntarthatóan működik, a következő 10-15 évben nem indokolt a megváltoztatása. Következésképpen a »Nők 40« programot érintő változtatás sem szerepel a kormány napirendjén” – írta a gazdasági lap megkeresésére a Pénzügyminisztérium.
A G7 – előzményként – megjegyzi, hogy a magyar kormány ígéretet tett az Európai Bizottságnak, hogy 2025 tavaszáig megreformálja a magyar nyugdíjrendszert, és ennek keretén belül az OECD készített egy szakértői jelentést, amelyben javaslatokat is megfogalmaztak a rendszer átalakítására.
- A javaslatok között szerepelt a nyugdíjkorhatár emelése, a 13. havi nyugdíj korlátozása, járulékemelés és az előrehozott csökkentett nyugdíj visszavezetése mellett a a Nők 40 szigorítása is.
- Az OECD-elemzésre a kormány már reagált a Népszava megkeresésére, a hétfőn megjelent cikk szerint az Európai Bizottság „nyomására” felkért szakértő javaslataival nem értenek egyet, azokat nem támogatják, és nem terveznek változtatást a nyugdíjrendszerben.