A rendőrök és a rendészeti alkalmazottak béreire egyre kevesebb forrás jut - nyilatkozta az InfoRádiónak Pongó Géza, a Független Rendőr Szakszervezet főtitkára. Mint mondta: az elmúlt években már az tapasztalható, hogy az állomány zöme a garantált bérminimumnak megfelelő összeget kap. "Ez a mai helyzetben szinte már megalázó" - fogalmazott. A legrosszabb helyzet a honvédelmi igazgatási alkalmazottaknál és a rendvédelmi munkavállalóknál (például gépkocsivezetők, fizikai dolgozók) van, itt a legalacsonyabbak a keresetek.
Pongó Géza arról is beszélt, hogy tömeges elvándorlásról egyelőre nincs szó, viszont folyamatosan csökken a létszám, mivel a nyugdíjba vonulók pótlása igen nehéz, a fiatalok pedig könnyen mozdulnak, hiszen sokkal többet is tudnak keresni máshol, kevesebb munkával.
Budapesten és a nagyobb városokban kritikusabb a helyzet, hiszen ezeken a helyeken sokkal több a munkalehetőség, így a fiatalok a magasabb béreket kínáló munkalehetőségeket választják - hangsúlyozta a főtitkár.
A szakszervezet azt szeretné, hogy jelentős béremelést kapjanak a dolgozók, de a Belügyminisztérium forráshiányra való tekintettel eddig minden erre vonatkozó javaslatukat elutasította.
Pongó Géza szerint az áldatlan állapotokat már a szakmai vezetők is érzik, így ősszel talán sikerül forrásokat találni.
Az InfoRádió megkeresésére a Belügyminisztérium azt válaszolta, hogy kiemelt fontosságúnak tartja a rendvédelmi állomány bér- és kereseti pozícióinak erősítését. Közlésükben emlékeztettek: 2019-ben 20 százalékos, majd az azt követő három évben további 5-5 százalékos béremelés történt. A kérdés azonban napirenden van, azt a költségvetés teherbíró képessége határozza meg, zárul a tárca tájékoztatása.