eur:
411.25
usd:
392.96
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Molnár Márton, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság természetvédelmi területfelügyelője egy vörösbegy kondícióját méri fel az Európai Madármegfigyelő napok alkalmából szervezett madárgyűrűző bemutatón Gyöngyös Sástó településrészén 2021. október 2-án. Az akció célja, hogy az őszi madárvonulásról minél több ismeretet gyűjtsenek, valamint érdeklődőket invitáljanak a természetbe.
Nyitókép: MTI/Komka Péter

Személyi igazolványt kapnak a madarak, és most ezt meg is lehet nézni

Nyárvégi madárgyűrűző akcióra várja az érdeklődőket a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület augusztus 8 és 29. között a cinkotai Naplás-tónál. Az érdeklődők megtekinthetik a bemutató hálót, részesei lehetnek a gyűrűzésnek és lesz lehetőség az állatok megsimogatására is.

Tizenegyedik alkalommal tartja a cinkotai Naplás-tónál a háromhetes nyár végi madárgyűrűzési akcióját a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME), a szakemberek azonban nemcsak itt, hanem az összes kihelyezett állomáson várják az érdeklődőket.

"Kezdődik az őszi madárvonulás, a monitorozására rendkívül jó eszköz és módszer a hálós madárbefogás" – mondta Orbán Zoltán. Az MME szóvivője kiemelte, hogy tavaly csak a Naplás-tónál 49 madárfaj 3011 egyedét fogták meg, köztük olyanokat, amelyekről az emberek többsége még nem is hallott, mint például az énekes nádiposzáta vagy a fülemülesitke.

A gyűrűzéssel kapcsolatban elmondta: alapvető elv, hogy a madár nem sérülhet meg. A gyűrűzés fő befogó eszköze a rendkívül vékony, de erős függönyháló, ami szinte láthatatlan az állatok számára. Az eszköz puhán állítja meg a madarakat, majd beleesnek egy zsebbe, aminek a tartalmát óránként, szélsőséges időjárás esetén félóránként ellenőrzik.

"A madarászok minden példányt kiszednek, majd óvatosan egy-egy vászonzsákocskába helyezik, ahol természetesen kapnak levegőt, Ezt követően beviszik őket a gyűrűzőasztalhoz" – mondta a szóvivő. A bemutatón a madarászok egyesével vizsgálják meg a példányokat, meghatározzák a fajt, a kort, megbecsülik az általános kondíciót, szárnytollakat, faroktollakat mérnek, majd rákerül a madárra a gyűrű.

"Ez az egész procedúra madaranként nem tart tovább, mint egy perc. A gyűrűvel a madár egyedileg azonosíthatóvá válik,

tehát a lábán viseli a személyi gazolványát, ezután bármikor visszafogják, meg lehet tudni, hogy merre vonul, meddig él. A Wisdom nevű albatrosz például már 73 éve viseli a gyűrűt" – emelte ki Orbán Zoltán.

Az MME szóvivője arra hívta fel a figyelmet, hogy a gyűrűzőállomásokat a reggel 6 és 9 óra közötti időszakban érdemes felkeresni, hiszen akkor gyűrűzik az éjszakai fogásokat. Ilyenkor akár 20-30 különböző fajjal is lehet találkozni. Akik pedig több napra terveznek, azoknak a táborvezetőknél érdeklődhetnek a részletekről. További információk az MME honlapján.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×