eur:
413.94
usd:
396.69
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Egy szavazó átveszi a szavazólapokat az önkormányzati választáson a XII. kerületi Zugligeti Általános Iskolában, az 53-as számú szavazókörben 2019. október 13-án.
Nyitókép: Egy szavazó átveszi a szavazólapokat az önkormányzati választáson a XII. kerületi 53-as számú szavazókörben 2019. október 13-án. MTI/Koszticsák Szilárd

Átlagosan négy és fél polgármester közül választhatnak a budapestiek

A júniusi önkormányzati választáson csaknem 7700 polgármesterjelölt indul, több mint négyötödük függetlenként - derül ki a Nemzeti Választási Iroda (NVI) szombat reggeli adataiból.

Az NVI adatai szerint 7680 polgármesterjelöltet vettek nyilvántartásba, ebből 6297-et függetlenként. Öt évvel ezelőtt 7363 polgármesterjelölt indult.

Budapesten a 23 kerületben 107 polgármesterjelölt indul, vagyis kerületenként átlagosan négynél több (4,6), és ezzel itt a legnagyobb az induló polgármesterjelöltek átlagos száma. Öt évvel ezelőtt a 23 kerületben 79 polgármesterjelölt volt.

Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében 78 településen 216 jelölt indul, ezzel itt a vármegyék között a legtöbb az egy településre jutó polgármesterjelöltek száma (2,7). Az egy településre számított legkevesebb polgármesterjelölt Vas vármegyében van, itt 216 településre 435 jelölt jut (átlagosan 2).

A Baranya vármegyei Kölkeden és Nagydobszán, a Pest vármegyei Szigetszentmiklóson és a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Sényőn van a legtöbb, szám szerint kilenc nyilvántartásba vett polgármesterjelölt. A települések több mint negyedében – 853 helyszínen – azonban csak egy polgármesterjelölt indul, a települések több mint harmadában (1091 településen) pedig két polgármesterjelölt van.

Azon a 3011 településen, ahol a lakosság száma nem éri el a tízezret, egyéni listán választják meg a képviselő-testületek tagjait, eredetileg 14 528-at. A Vas vármegyei Bozsokon azonban jelöltek hiányában a jelenlegi adatok szerint elmarad a képviselő-testületi választás.

Az NVI nyilvántartása szerint 33 488 egyéni listás jelöltet vettek nyilvántartásba a választási bizottságok, ebből 30 634-en függetlenként indulnak. A legtöbb egyéni listás jelölt a Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei Tiszaburán indul, itt 51 jelölt van a hat képviselői helyre, a Heves vármegyei Halmajugrán 46 jelölt verseng a hat képviselői helyért, a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Nagykállón pedig 42 a nyolc helyért.

A 166, tízezernél több lakosú településen vegyes választási rendszerben, egyéni választókerületben és kompenzációs listán juthatnak a jelöltek mandátumhoz. Az 1586 egyéni választókerületi mandátumért 6762-en versengenek, vagyis átlagosan 4,3 jelölt indul egy képviselői helyért. A jelöltek közül 488-an függetlenként indulnak, a többiek egy vagy több jelölőszervezet jelöltjeként.

A főpolgármester-választásra négy jelöltet vettek nyilvántartásba.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×